Kierował pomimo cofniętych uprawnień. Dobrowolnie poddał się karze

Opublikowano:

Mieszkaniec gminy Lubawa dobrowolnie poddał się karze, po tym jak usłyszał zarzut kierowania samochodem pomimo cofniętego uprawnienia. Okazało się, że 4 miesiące wcześniej zostało mu ono cofnięte, ponieważ przekroczył limit 24 punktów karnych. Mężczyznę czeka teraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 2 lat, grzywna, 3 miesiące pozbawienia z warunkowym jej zawieszeniem na okres próby 2 lat oraz pokrycie kosztów sądowych.

Policjanci z Komisariatu Policji w Lubawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej prowadzili postępowanie przeciwko 55-latkowi. Z ustaleń śledczych wynikało, że funkcjonariusze  ruchu drogowego patrolując gminę Lubawa zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fordem. Policjanci wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili w policyjnych systemach. 

W trakcie czynności okazało się, że 55-latek ma cofnięte uprawnienie do kierowania pojazdem mechanicznym. Policjanci sporządzili dokumentację. Podczas prowadzonego postępowania funkcjonariusze ustalili, że mieszkaniec gminy Lubawa stracił prawo jazdy, ponieważ przekroczył limit 24 punktów  karnych. W związku z tym w marcu br. starosta podjął decyzję o cofnięciu uprawnienia 55-latkowi. Mężczyzna jednak nie zastosował się do decyzji. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu mieszkańcowi gminy Lubawa, do którego się przyznał i dobrowolnie poddał się karze.

Teraz czeka go kara 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres próby 2 lat, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 2 lat, grzywna w wysokości 2000 złotych oraz pokrycie kosztów sądowych. 

PRZYWŁASZCZYŁ ZNALEZIONE PIENIĄDZE. USŁYSZAŁ ZARZUT 

Kara do roku pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi Lubawy. Mężczyzna przywłaszczył sobie znalezione pieniądze. Policjanci kilka minut po zgłoszeniu zatrzymali sprawcę i odzyskali gotówkę.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o kradzieży pieniędzy. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że pokrzywdzona  będąc na zakupach w jednym z lokalnych marketów zgubiła pieniądze, które schowane miała w kopercie. Policjanci przejrzeli zapis z kamer sklepowego monitoringu i ustalili wygląd sprawcy. Funkcjonariusze natychmiast pojechali przeszukać przyległy teren oraz miasto. Na jednej z ulic rozpoznali mężczyznę z nagrania z monitoringu i zatrzymali go. 34-latek usłyszał zarzut, do którego się przyznał. Funkcjonariusze odzyskali przywłaszczone pieniądze i przekazali je pokrzywdzonej.

Kodeks karny za przywłaszczenie znalezionego mienia przewiduje karę do roku pozbawienia wolności. 

źródło KPP Iława