Mali ratownicy - lekcja pierwszej pomocy w Sampławie

Opublikowano:

Od najmłodszych lat warto uczyć dzieci, jak udzielać pierwszej pomocy, pod jakie numery alarmowe dzwonić i jakie komendy kierować do poszkodowanego. W poniedziałek i wtorek 9 i 10 października Szkoła Podstawowa w Sampławie gościła ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie: Dorotę Karbowską, Pawła Ochenkowskiego, Mateusza Żuchowskiego i Pawła Turulskiego, którzy w ciekawy i fachowy sposób przedstawili udzielanie pierwszej pomocy. 

Zajęcia skierowane były do grup przedszkolnych i do uczniów klas I-III. Ratownicy przybliżyli uczniom sposoby działania w sytuacjach, kiedy zmuszeni przez okoliczności, będą musieli udzielić skutecznej pierwszej pomocy. Goście pokazali, jak ocenić sytuację i bezpiecznie zbliżyć się do poszkodowanego, jak wezwać pomoc oraz jak ocenić, sprawdzić, czy jest on przytomny i oddycha. Poinformowali dzieci o ważnych numerach, pod które należy dzwonić.

Zaprezentowali na fantomie przywrócenie akcji serca, poprzez 30 uciśnięć na klatkę piersiową i 2 wdechy. Osoby chętne mogły zmierzyć się i spróbować tej czynności na ćwiczeniach próbnych. Małych bohaterów nie brakowało. Pokazali też pracę z defibrylatorem, który dokładnie udziela instrukcji, jakie czynności należy wykonywać, by przywrócić akcję serca. Dzieci mierzyły też hełmy strażackie, a na koniec otrzymały opaski odblaskowe z numerami alarmowymi. 

Na zakończenie tej niezwykle ciekawej lekcji dzieci wręczyły podziękowanie dla strażaków - ratowników za tę niezwykłą lekcję pierwszej pomocy.

SP Sampława