Wieczornica Niepodległościowa w Zwiniarzu

Opublikowano:

Narodowe Święto Niepodległości, to polskie święto państwowe. Obchodzone jest ono dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli. 

Społeczność Szkoły Podstawowej w Zwiniarzu  włączyła  się w uroczyste obchody 11 listopada, organizując Wieczornicę Niepodległościową. Uczniowie zaprezentowali zebranym program artystyczny przygotowywany pod opieką nauczycieli: Beaty Eggert, Elżbiety Dorawa i IrenęyKrajewskiej. 

Na zaproszenie organizatorów do placówki przybyło wielu gości. Wśród nich znaleźli się: wicestarosta powiatu nowomiejskiego Katarzyna Trzaskalska,  wójt Gminy Grodziczno Tomasz Szczepański,  proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Zwiniarzu ksiądz Paweł Figurski, radna wsi Zwiniarz  M. Bielicka, radny Świniarca Mirosław Więckiewicz, emerytowani pracownicy szkoły. rodzice i uczniowie.  Frekwencja na uroczystości przekroczyła najśmielsze oczekiwania  organizatorów.

Uczniowie przybliżyli widzom w przystępny sposób dzieje Polski na przestrzeni 123 lat pod zaborami, walkę o wolność i niepodległość. pojawiły się sceny obrazujące napad zaborców na Polskę i kolejne podziały kraju. W oczach wielu osób pojawiły się łzy wzruszenia. Całości dopełnił śpiew pieśni patriotycznych. Wszystko to pozwoliło widzom przenieść się w lata rozbiorów, walk o niepodległość i pamiętnego dnia 11 listopada 1918 roku.

W  świętowanie dnia Niepodległości zaangażowali się także zaproszeni goście, którzy czytali prozę i poezję patriotyczną.

Po części oficjalnej gospodarze i goście spotykali się na słodkim poczęstunku przy kawie i herbacie. Była to doskonała okazja do rozmów o  obchodzonej  uroczystości.

Materiał SP Zwiniarz  
foto mz