Chciał sprzedać sukienkę, której nie posiadał. 32-latek usłyszał zarzut

Opublikowano:

Policjanci z Komisariatu Policji w Lubawie wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Iławie zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 32-latkowi. Mieszkaniec województwa śląskiego wystawił do sprzedaży sukienkę a następnie przyjął zapłatę za przedmiot, którego fizycznie nie posiadał. Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komisariatu Policji w Lubawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie przeciwko 32 - latkowi.  Z ustaleń śledczych wynika, że mieszkaniec województwa śląskiego na jednym z portali aukcyjnych oferował do sprzedaży sukienkę. 

Kiedy doszło do transakcji a 32 – latek otrzymał zapłatę za oferowany przedmiot nie wysłał go do kupującej ponieważ po prostu go nie posiadał. Policjanci przejęli zawiadomienie oraz przesłuchali świadków. Zebrany materiału dowodowy  pozwolił na przedstawienie zarzutu mężczyźnie.

Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy !


Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.

Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji.

Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.
Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za  wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112.

Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

źródło: KPP Iława