Odzyskanie niepodległości - Uroczysta akademia w SP w Złotowie

Opublikowano:

Odzyskanie niepodległości to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii. W tym roku mija sto lat od momentu, kiedy ziściły się marzenia i pragnienia wielu pokoleń Polaków. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Złotowie uczciła to święto.

Od wiosny 2018 w szkole podejmowane były różne działania, których celem było podkreślenie rangi rocznicy, a także wspólne z uczniami rozważania nad wartością jaką jest Ojczyzna. Wzbogaciliśmy nasz ogród dydaktyczny o nowe rośliny „100 roślin na stulecie niepodległości”. 

Opracowaliśmy tablicę dydaktyczną na temat „Plebiscyt na Warmii i Mazurach”. Rozgraliśmy I Niepodległościowy turniej badmintona. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie „Zasłużeni dla niepodległej”, który polegał na przygotowaniu Lapbooka o najbardziej zasłużonych postaciach w historii Polski, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę. Szkoła przybrała barwy narodowe, na korytarzach i w klasach przeważał kolor biały i czerwony. 

9 listopada 2018 roku w szkole odbyła się uroczysta akademia połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej „Wdzięczni za bezcenny dar wolnej Ojczyzny”. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski, Proboszcz ks. Karol Schmidt, Sołtys Jan Licznerski, Przewodnicząca Klubu Seniora Teresa Licznerska, Rada Rodziców, Sponsorzy, Rodzice, emerytowani Dyrektorzy szkoły i Nauczyciele, Nauczyciele i Pracownicy szkoły oraz Uczniowie. Szkoła nasza przystąpiła do akcji „Rekord dla Niepodległej” i o godzinie 11.11 wszyscy odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

Po przemówieniach okolicznościowych uczniowie naszej szkoły słowem, wierszem i piosenką przypomnieli trudne losy Polaków i ich drogę do odzyskania niepodległości. Nawiązali do bohaterskiej walki naszych przodków o niepodległość, język ojczysty i tożsamość narodową. 

Piękny przekaz uczniów dostarczył wielu przeżyć i wzruszeń patriotycznych. W drugiej części odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciele: organu prowadzącego, rady rodziców, nauczycieli i uczniów. Po odsłonięciu Ksiądz Proboszcz Karol Schmidt poświęcił tablicę. Wszyscy zebrani odśpiewali „Boże coś Polskę” oraz odmówili modlitwę za Ojczyznę. 

Na znak wspólnoty i dumy z barw narodowych uczniowie i nauczyciele przyozdobili swoje stroje samodzielnie wykonanymi kotylionami biało – czerwonymi.

Uroczystość przygotowali Ks. Karol Schmidt, Justyna Kwiatkowska, Karolina Pokojska, Barbara Pielenc, Anna Ikier, Elżbieta Lewalska, Józef Wierzbowski.

Materiał SP Złotowo 
foto Edward Balewski