Przez dziurkę od klucza… czyli co słychać u dzieci, młodzieży i seniorów z gminy Lubawa!

Opublikowano:

Nowy rok szkolny w Szczepankowie
Rok szkolny rozpoczął się już na dobre i wydawać by się mogło, że dzieci nie będą miały siły na zajęcia pozaszkolne. Nic bardziej mylnego. Dzieci ze Szczepankowa bardzo chętnie przychodzą do świetlicy i mimo wielu obowiązków wciąż mają mnóstwo energii i  chętnie uczestniczą w zajęciach organizowanych w Placówce.

Dzieci uwielbiają zajęcia kulinarne. Chętnie robią frytki, naleśniki i gofry, które giną z talerzy w mgnieniu oka. W ostatnim czasie uczestnicy upiekli muffinki i zrobili sernik na zimno. Poza zajęciami kulinarnymi dużo czasu poświęcają na prace plastyczne. Za oknem już deszczowa aura co wskazuje na to, że przyszła jesień. Z tego względu dzieci zmieniły dekoracje wewnątrz sali.

Świetnym projektem okazał się też pomysł malowania farbami po szybie. Dzieci bardzo chętnie zaangażowały się w te zajęcia i powstały piękne jesienne witraże.  
Innym razem uczestnicy stworzyły plan zajęć, w których chcieliby uczestniczyć. Po burzliwych obradach zadecydowali, że pierwszą rzeczą, którą będą robiły będzie domowa ciastolina i slime.  Pierwszym krokiem w dążeniu do celu było znalezienie informacji i odpowiedniego przepisu na podane masy plastyczne. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zajęciach. Zabawie i śmiechom nie było końca.

Zakończenie wakacyjnej przygody

Na zakończenie wakacyjnych dni spędzonych w Świetlicy Środowiskowej w Rożentalu, wychowawcy zorganizowali dla dzieci nocowanie w namiocie.
Ta inicjatywa od początku była powodem do radości na twarzach uczestników świetlicy. Organizację wychowawcy wraz z dziećmi rozpoczęli od zaplanowania poszczególnych atrakcji, które miały być wykorzystane podczas nocowania. Dzieciom pomysłów na zabawy nie brakowało, dzięki temu wiedzieliśmy, że na nudę czasu nie będzie.

Na początku cała grupa dzieci zabrała się za rozbicie swoich namiotów. Kiedy już wszyscy zorganizowali sobie miejsce do spania i się rozpakowali, rozpoczęliśmy zabawę w podchody, w celu poszukiwania zaginionego pirackiego skarbu. Wielka chęć znalezienia skarbu zaowocowała tym, że dzieci bardzo się zaangażowały w poszukiwania. Emocje rosły wraz z kolejnymi zagadkami. Na zakończenie zabawy w ostatnim miejscu, gdzie ukryty był skarb, dzieci znalazły słodki poczęstunek.
Najlepszą zabawą jednak okazała się zabawa w chowanego, dlatego że rozpoczęliśmy ją, jak zrobiło się ciemno.

Dla dzieci wielką frajdą było bieganie z latarkami oraz szukanie reszty uczestników wśród choinek szkolnych. Nie brakowało również tańców oraz śpiewów, co pozwoliło na integrację grupy oraz wspólną zabawę pod gwiazdami.
Nasze nocowanie było pełne wrażeń oraz niespodzianek, ponieważ niespodziewanie zepsuła się pogoda  i pojawiła się burza. Mimo dreszczyku emocji, który towarzyszył wszystkim uczestnikom, pogoda nie zepsuła nam świetnej zabawy. Z powodu rozkręcającej się burzy, nocowanie musieliśmy kontynuować w świetlicy, ale i tu nie brakowało pomysłów na zabawy.

Nasze dzieci pokazały nam, jak bardzo są wytrzymałe, ponieważ poszły spać o 4 nad ranem. Większość uczestników wstała wraz z wschodzącym słońcem w różnych przebraniach. Kiedy reszta uczestników wstała,  wspólnie zasiedliśmy do śniadania, które przygotowały dzieci wraz z wychowawcami.
Nasze nocowanie zakończyliśmy rozpaleniem grilla i usmażyliśmy pyszne kiełbaski. Mimo zmęczenia uczestnicy Świetlicy Środowiskowej w Rożentalu wzięli się za uporządkowanie miejsca biwakowania.

Inicjatywa nocowania w namiotach z całą pewnością okazała się strzałem w dziesiątkę. Uśmiech na twarzach dzieci wynagrodził wychowawcom nieprzestaną noc oraz pozwolił na planowanie kolejnych wspólnych przygód.

Miłe wakacyjne powroty
Dzieci po wakacjach powróciły do Świetlicy Środowiskowej w Sampławie weseli i pełni wrażeń.
Na pierwszych zajęciach został ustalony regulamin, który będzie obowiązywać w świetlicy, a także zaplanowane co będziemy robić na zajęciach. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała, aby pograć na boisku w piłkę, a młodsze dzieci bawiły się na placu zabaw. Powrót do szkoły to także czas na odrabianie lekcji. Nadeszła jesień, dzieci przygotowały kolorowe liście, które ozdobią okna naszej sali. Dzieci lubią ze sobą spędzać czas grając w gry, a także uczestniczyć w zabawach integracyjnych z muzyką.

Szlakiem Zabytków Gminy Lubawa
Uczestnicy i sympatycy Klubu „Senior+” w Złotowie wzięli udział w wyjeździe o charakterze integracyjnym pn. „Szlakiem Zabytków Gminy Lubawa”.
Seniorzy zebrali się w środę, tj. 25 września. Wycieczka obejmowała zwiedzanie kościołów w Grabowie, Rożentalu, Kazanicach, Byszwałdzie oraz Prątnicy. Jej uczestnicy usłyszeli od przewodnika Pana Marcina Deka opowieści na temat historii każdego z nich. Dowiedzieli się także w jakich stylach zostały one zbudowane. Każdy z nich można powiązać z datami wzniesienia świątyń.
Kościoły w Prątnicy, Byszwałdzie oraz Kazanicach prezentują styl gotycki, który był słynny w późnym średniowieczu. Kościół w Rożentalu wzniesiono według wytycznych stylu barokowego. Świątynia w Grabowie jest przedstawicielką stylu klasycystycznego. W 1999r. wybuchł w niej pożar. Strawił on dach, sufit oraz część wyposażenia.

Seniorzy poznali najważniejsze informacje związane z historią tych budynków sakralnych. Dowiedzieli się, które daty są przełomowe, jakie wydarzenia były najbardziej istotne. Uczestnicy wycieczki słuchali opowieści o tym, co działo się w wyżej wymienionych wsiach oraz ich świątyniach podczas II Wojny Światowej. Były one pod nazistowską okupacją, a księża zostali zaliczeni do grona inteligencji, co wiązało się z prześladowaniami, a nawet torturami oraz śmiercią.

Szczęśliwie kościoły ocalały i możemy je oglądać tak, jak lata temu oglądali je nasi przodkowie. Seniorzy w dobrych humorach i ze zdobytą wiedzą wrócili do Złotowa.
Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego "Senior+" na lata 2015-2020.

Czytaj więcej…
Więcej informacji (szczegółowe) znajdziesz na naszej stronie http://gopslubawa.pl   Zapraszamy!