FOTOWOLTAIKA TO ZYSK DLA NASZYCH PORTFELI I ŚRODOWISKA

Opublikowano:

Już drugi rok działa uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program dotacyjny MÓJ PRĄD, który ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie naszego kraju.

Beneficjentami mogą być osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Oznacza to, że aby przystąpić do programu instalacja musi być wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej poprzez tzw. licznik dwukierunkowy.

Dofinansowanie wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 do 10 kW, jednak nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Co ważne, dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej oraz instalacje wybudowane przed dniem 23.07.2019 r. Beneficjent ma możliwość złożenia wniosku jedynie w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu gov.pl, przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu.

Szczegóły są dostępne na stronie programu w zakładce "Złóż wniosek". Tegoroczny nabór trwa do 18 grudnia lub do wyczerpania alokacji środków w wysokości 1 mld zł.

Oprócz dofinansowania ulga termomodernizacyjna

Warto pamiętać, że w przypadku finansowania instalacji z innych środków publicznych nie ma możliwości ubiegania się o dotację w ramach programu Mój prąd. Inwestor musi zatem zdecydować, z której formy dofinansowania chce skorzystać. Dotację z programu Mój prąd można natomiast połączyć z ulgą termomodernizacyjną w ramach rocznego rozliczenia PIT. Kwota przedstawiona do odliczenia od podatku powinna być pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania. Dotacje udzielone w ramach programu Mój Prąd korzystają również ze zwolnienia z podatku dochodowego. Oznacza to, że otrzymanych środków podatnik nie jest obowiązany wykazać w zeznaniu rocznym PIT.

Dlaczego warto zainwestować w energię słoneczną?

Po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci domowej, inwestor będzie miał możliwość obniżenia swojego rachunku za energię elektryczną praktycznie do zera. Przy odpowiednim zwymiarowaniu instalacji do zapłaty pozostaną jedynie opłaty abonamentowe. Dzięki możliwości bilansowania energii pobieranej i oddawanej do sieci, nadmiar wyprodukowanej energii możemy wykorzystać wtedy, gdy produkcja jest mniejsza, szczególnie w okresie zimowym. Aktualna moc wszystkich polskich instalacji fotowoltaicznych to już ponad 1,83 GW, z czego prosumenci generują aż 1,2 GW. Jedna trzecia mocy prosumenckich źródeł energii pochodzi z instalacji dofinansowanych w programie Mój prąd. Z wykorzystania darmowej i prawie nieograniczonej energii słońca płynie wiele korzyści.

Fotowoltaika to systemy zero emisyjne co oznacza, że w trakcie produkcji energii nie emitują one szkodliwych związków i dwutlenku węgla, ani żadnych innych gazów cieplarnianych. Kolejnym atutem są niskie koszty eksploatacji. Dzięki wykorzystaniu technologii półprzewodnikowej, braku elementów ruchomych i prostocie systemu, staje się on praktycznie bezobsługowy. Produkowane obecnie panele są bardzo mocne i odporne na uszkodzenia. Projektuje się je tak, aby wytrzymały niszczące działanie sił natury. Są odporne na śnieg, deszcz, wiatr, a nawet grad. Jednym z najważniejszych aspektów takiej inwestycji są niewątpliwie korzyści finansowe, gdyż osobom fizycznym korzystającym z dofinansowania poniesione koszty zwracają się po około 6-8 latach.
Tym bardziej zachęcam mieszkańców naszego powiatu do korzystania z programu „Mój prąd”. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej: mojprad.gov.pl.

Mateusz Szauer
Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie

W województwie warmińsko-mazurskim w ramach programu Mój prąd wybudowano do tej pory 2024 mikroinstalacje fotowoltaiczne