Zmienne warunki atmosferyczne – policjanci apelują o ostrożną jazdę

Opublikowano:

Zima to szczególny czas na naszych drogach, częste opady śniegu oraz marznącego deszczu utrudniają jazdę wszystkim kierowcom. Warunki panujące na jezdni często ujawnia błędy związane z niewłaściwym wyposażeniem oraz przygotowaniem samochodu do podróży, a także weryfikuje naszą technikę jazdy. Dlatego warto pamiętać przede wszystkim o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.

Śnieg, który wczoraj spadł spowodował, że nawierzchnia zrobiła się śliska, była oblodzona, powodując zmniejszoną  przyczepności kół pojazdu podczas jazdy i dłuższą drogę hamowania. W połączeniu z prędkością nie dostosowaną na warunków panujących na drodze doprowadziło to do kilku niebezpiecznych sytuacji.

Do pierwszej z nich doszło kilka minut po godzinie 12:00. W trakcie czynności okazało się, że kierujący mercedesami podczas nieprawidłowego wymijania zderzyli się lusterkami.

Natomiast w Lubawie 33 – latka kierująca toyotą nie zachowała bezpiecznej odległości oda poprzedzającego ją vw i doprowadziła do zderzenia między pojazdami. Kobieta za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem.

Tymczasem w gminie Zalewo kierujący fiatem nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego zjechał na pobocze a następnie wybity i obrócony najechał na nadjeżdżający z przeciwka volvo wraz z naczepą. Kierujący fiatem z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.

Do kolejnego zdarzenia doszło w Iławie. Jak ustalili policjanci 40 – latek kierujący fiatem nie zachował bezpiecznej odległości i uderzył w poprzedzającą go toyotę.

Natomiast na ulicy Malczewskiego w Iławie 55 – latek kierujący pługiem nie zachował szczególnej ostrożności podczas omijania zaparkowanego renaulta i doprowadził do zderzenia bocznego między pojazdami po czym odjechał. Jak ustalili policjanci kierowca podczas odśnieżania parkingu nie poczuł, że uderzył w zaparkowany pojazd.

Rozsądek przede wszystkim

Pamiętajmy, że padający śnieg lub śnieg z deszczem oraz przymrozki sprawiają, że droga jest śliska. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie zdążą natychmiast zatrzymać pojazdu. Czas hamowania auta znacznie się wtedy wydłuża i nietrudno o kolizję czy potrącenie. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają.

Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo  to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi.  Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale  poprzez przestrzeganie  zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne  zachowanie, a także  odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, że gdy temperatura jest na niewielkim plusie albo spada poniżej zera, a na drodze pojawia się śnieg czy pada deszcz lub mżawka, warunki na jezdni są wyjątkowo zdradliwe i należy jechać  wolniej, ostrożniej i rozsądniej.

źródło KPP Iława