ROK INNY NIŻ WSZYSTKIE

Opublikowano:
2021 rok był wymagającym okresem funkcjonowania 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym także czasem próby gotowości żołnierzy do podjęcia działań w ramach operacji „Silne Wsparcie” na granicy oraz walki z epidemią SARS-CoV-2. W tym trudnym czasie Brygada realizowała szkolenia, prowadziła rekrutację do podległych batalionów i organizowała szereg akcji wspierających lokalną społeczność.

Wojska Obrony Terytorialnej od początku września wspierają Straż Graniczną oraz mieszkańców rejonów przygranicznych w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”. Początkowo ich zadania polegały na udzielaniu wsparcia poprzez działania operatorów bezzałogowych statków powietrznych (BSP), obsłudze zestawów oświetleniowych oraz prowadzeniu patroli wodnych na rzece Bug. Od dwóch miesięcy obowiązki Terytorialsów z Warmii i Mazur zostały rozszerzone o wsparcie 16 Dywizji Zmechanizowanej i prowadzenie patroli pieszych i służbę na posterunkach kontrolnych.

Działania przeciwepidemiczne 4W-MBOT rozpoczęła w 2020 roku. Walkę z COVID-19 w ramach akcji pk. „Trwała Odporność” została ukierunkowana na udzielenie wsparcia placówkom medycznym oraz podmiotom administracji publicznej. W czasie pandemii pomagaliśmy również kombatantom i osobom starszym na terenie całego województwa. Służbę pełniliśmy w wielu punktach wymazowych oraz szczepiennych, a nawet organizowaliśmy szczepienia dla kombatantów w ich własnych domach.

Akcje pomocowe to również nierozłączny element funkcjonowania Brygady: zbiórki żywności długoterminowej oraz produktów przemysłowych dla ubogich i bezdomnych, słodkości, zabawki i upominki dla dzieci z Domów Dziecka, a nawet zbiórki plastikowych nakrętek przekazywanych dla chorych. W 2021 roku 370 żołnierzy zdecydowało się oddać krew, a tym samym zasilili oni Centra Krwiodawstwa blisko 170 litrami krwi. Pielęgnujemy pamięć by inni nie zapomnieli... To ważne, by pamiętać o wydarzeniach z naszej przeszłości, cichych, czasem nawet zapomnianych bohaterach. My pamiętamy! Pragniemy utrzymać tradycję i w ramach akcji #ŻołnierskaPamięć w całym województwie porządkujemy, składamy kwiaty i zapalamy znicze na mogiłach żołnierzy AK, powstańców czy też bohaterów podziemia niepodległościowego. Nie zaniedbywaliśmy jednak wciąż wyszkolenia naszych żołnierzy. W roku 2021 zorganizowanych zostało 8 szkoleń podstawowych oraz 10 szkoleń wyrównawczych, dzięki czemu nowi ochotnicy wstępowali w nasze szeregi. Zrealizowaliśmy ponad 60 szkoleń rotacyjnych oraz 4 szkolenia zintegrowane na poligonach w Wędrzynie oraz Bemowie Piskim. Terytorialsi z Warmii i Mazur brali udział w wielu ćwiczeniach taktycznych, współdziałając z wojskami operacyjnymi i specjalnymi.

Zacieśniliśmy naszą współpracę ze Strażą Pożarną, Graniczną, Policją, Wojskami Operacyjnymi biorąc udział w szeregu akcji poszukiwawczych, akcjach kryzysowych np. ewakuacji ludności po odnalezieniu niewybuchu z II Wojny Światowej, ewakuacji młodzieży z obozowiska harcerskiego czy też akcji ratunkowej na bagnach przy granicy polsko-białoruskiej, a także wspólnych szkoleniach. Podpisaliśmy również kolejne bardzo ważne dla rozwoju Brygady porozumienia oraz notatki uzgodnień m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej.

Współpraca z naszymi amerykańskimi sojusznikami również z roku na rok ma coraz większy rozmach. Sprawdzamy się w konkurencjach sportowych, wymieniamy się wiedzą i doświadczeniami na temat zasad funkcjonowania Gwardii Narodowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Gościliśmy również Attaché Obrony w Ambasadzie Łotwy, któremu przybliżyliśmy nasze zaangażowanie w walkę z pandemią. To wszystko pozwala nam lepiej zrozumieć możliwości i predyspozycje sojuszników.

Podczas corocznej Gali Sportu organizowanej przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierze z Warmii i Mazur wyróżnili się jako druga z najlepszych na podium Brygada, która poprzez realizację przedsięwzięć z wychowania fizycznego i sportu wykazała się bardzo dobrą sprawnością fizyczną we współzawodnictwie sportowym.

Braliśmy również udział oraz organizowaliśmy szereg pikników wojskowych, by móc wspólnie z naszymi lokalnymi społecznościami świętować ważne dla nas wydarzenia. Jedną z największych imprez zorganizowanych przez naszą Brygadę był piknik pod hasłem #WOTgames, w którym można było znaleźć atrakcje zarówno dla starszych i młodszych. A całość emanowała niezwykle rodzinną atmosferą. Zorganizowaliśmy również dwa konkursy plastyczne związane z ochroną środowiska oraz patronem naszej Brygady. Dla klas mundurowych zorganizowany został również quiz wiedzy z nagrodami o tematyce 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Wspólne lekcje online, spotkania rekrutacyjne, kwalifikacje wojskowe. „Bezpieczeństwo nie jest wszystkim, lecz bez bezpieczeństwa wszystko jest niczym”. Ta prosta zależność pozwala postrzegać tę wartość jako istotny element w procesie tworzenia trwałego bezpieczeństwa narodowego, które trudno sobie wyobrazić bez bezpieczeństwa wewnętrznego – bezpieczeństwa czasu pokoju. Wojskom Obrony Terytorialnej wytyczono wiele zadań. Odnoszą się one do czasu pokoju, kryzysu i ewentualnego konfliktu zbrojnego. W odniesieniu do niemilitarnej działalności WOT, są one skupione na zdarzeniach nadzwyczajnych, przez wielu określanych jako sytuacje kryzysowe.

materiał prasowy