W Lubawie i Iławie kradł rowery, biżuterię oraz posiadał narkotyki. Usłyszał 15 zarzutów

Opublikowano:

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Iławie zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 26 - latkowi. Mężczyzna ukradł 13 rowerów oraz złotą biżuterię a także posiadał narkotyki kiedy to został zatrzymany przez policjantów. Teraz mieszkaniec powiatu iławskiego ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Mundurowi z Komisariatu Policji w Lubawie po pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie w sprawie kradzieży. Z ustaleń śledczych wynikało, że sprawca kradł rowery stojące min. na klatkach schodowych czy przed lokalami. Część skradzionych jednośladów nie była zabezpieczona. Policjanci przyjmowali zawiadomienia o kradzieży, przesłuchiwali świadków a także zabezpieczyli zapis z  monitoringu. W trakcie czynności okazało się, że jeden ze skradzionych rowerów jest w komisie. 

Mundurowi podczas prowadzonego postępowania na podstawie zgromadzonych materiałów ustalili, że sprawcą kradzieży jest 26 – latek. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę. Okazało się, że mieszkaniec powiatu iławskiego posiada przy sobie jeszcze susz roślinny, który okazał się marihuaną. Jak ustalili policjanci to nie wszystkie przewinienia mężczyzny. 26 – latek wszedł również do otwartego domu skąd zabrał złotą biżuterię.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 15 – zarzutów mieszkańcowi powiatu iławskiego a postępowanie zakończyć aktem oskarżenia. Straty pokrzywdzonych to 2600 zł. Policjanci odzyskali część skradzionych rowerów, które zostaną przekazane właścicielom.
Kodeks karny za samą kradzież przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują. Okazja czyni złodzieja – pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszych jednośladów.

Przypominamy!

- Kupując nawet najlepsze i najdroższe zapięcie musimy pamiętać, aby z niego korzystać. Nigdy nie pozostawiajmy nieprzypiętego roweru przed sklepem bądź innym miejscem ogólnie dostępnym!
- Nawet zostawiając jednoślad w piwnicy na balkonie czy klatce schodowej  przypnijmy go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany, ale przede wszystkim zastanówmy się, czy jest to rzeczywiście dobrze zabezpieczone miejsce.
- Kiedy zostawiamy rower na klatce schodowej pamiętajmy, aby zamykać drzwi wejściowe i poprośmy innych mieszkańców bloku, by też to uczynili. Pilnujmy też, aby administrator naszego budynku zadbał o sprawne działanie domofonu.
- Pozostawiając rower w miejscu ogólnodostępnym starajmy się zostawić go w miejscu monitorowanym np. obok kamery miejskiej.
- Zapiszmy numer ramy oraz inne numery nabite na rowerze, a także zróbmy mu zdjęcie. W przypadku kradzieży, przekazanie tych danych Policji znacznie ułatwi  odzyskanie jednośladu.
- Jeżeli mamy możliwość ubezpieczmy swój rower od kradzieży.
- Pamiętajmy także, że łupem padają nie tylko rowery, ale także osprzęt przy nich pozostawiany,  taki jak licznik, pompka czy zawieszone torby.

źródło KPP Iława