„Noc Perseidów” w Truszczynach

Opublikowano:

Mimo niezbyt korzystnej pogody dla  miłośników astronomii w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach zebrała się liczna grupa ludzi, aby uczestniczyć w  "Nocy Perseidów". Zawsze w połowie sierpnia meteory w dużej ilości wylatują z konstelacji Perseusza. Stąd ich nazwa - Perseidy.

Pierwsza taka impreza zorganizowana w Truszczynach poprzedzona była wykładami naukowców z dziedziny: astronomii - prof. Maciej Mikołajewski i dr Jadwiga Biała, fizyki atomowo-molekularnej - dr hab. Piotr Żuchowski.
Gościem podczas nocy był szef Obserwatorium Astronomicznego w Lidzbarku Warmińskim - Jacek Drążkowski oraz gospodarz, właściciel Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynachszef Fundacji Nicolaus Copernicus, pasjonat astronomii oraz dziedzictwa Mikołaja Kopernika - Robert Szaj.

Fundacja, której szefem jest gospodarz obserwatorium wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim wydała pierwszy raz w historii w języku polskim książkę Jerzego Joachima Retyka „Narratio Prima”, która powstała w Lubawie w 1539 roku.

Dla wytrwałych pasjonatów tego niecodziennego zjawiska, które obserwowane jest od około 2000 lat, zachmurzone tego dnia niebo przetarło się przed północą i  wytrwali mogli podziwiać Perseidy pojawiające się na niebie od strony wschodniej. Gospodarz zaprasza wszystkich za rok i zapowiada więcej atrakcji. (mz)

Komentarze

Teodor

Bo coś sie tam dzieje i niech tak zostanie

(2015-08-15 05:25:24)
Maja

Rozreklamujcie Truszczyny, ludzie! Pochodzi stamtąd połowa mojej rodziny. Niewielka wieś a okazuje się wielka! 

(2015-08-14 11:05:09)