Apel Pamięci - Czarny Czwartek w Lubawie

Opublikowano:

7 grudnia 1939 r. zapisał się jako „czarny czwartek” Lubawie. W ramach tzw. Intelligenzaktion - akcji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez okupantów niemieckich w pierwszych miesiącach II wojny światowej, wraz z udziałem przedstawicieli mniejszości niemieckiej, zamordowano na Pomorzu od 30 tys. do 40 tys. Polaków – przedstawicieli elity politycznej i intelektualnej.

W ramach tej akcji w Nowym Mieście Lub. i Lubawie zostali rozstrzelani Polacy. W Lubawie 6 grudnia 1939 roku na ul. Browarowej o godz. 10.00 zostało zastrzelonych 10 osób.

W 78 rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele władz samorządowych naszego miasta, kombatanci, strażacy, nauczyciele, uczniowie szkół i harcerzy po raz drugi w historii naszego miasta spotkali się na Apelu Pamięci przed pomnikiem przy ul. Browarowej. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów, zapalono znicze.

Następnie wszyscy obecni przeszli pod pomnik Chrystusa Króla, gdzie uczczono wszystkich, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych i na frontach w czasie II wojny światowej. Wartę przy pomnikach trzymali tradycyjnie harcerze.

Rozstrzelani na ul. Browarowej w Lubawie:

Stanisław Bonna

Józef Ewertowski

Leon Grzywacz

Edmund Jankowski

ksiądz Bolesław Pędzich

Feliks Antoni Pruszak

Ignacy Radzimiński

Antoni Sołobodowski

Franciszek Wachowski

nazwisko nieznane 

(mz)