SPOTKANIE DYSKUSYJNE O ŻOŁNIERZACH NIEZŁOMNYCH ZIEMI LUBAWSKIEJ

Opublikowano:

W ubiegły piątek, 9 marca, o godzinie 19.00 w auli Zespołu Szkół w Lubawie odbyło się spotkanie dyskusyjne poświęcone Żołnierzom Wyklętym Ziemi Lubawskiej, zorganizowane przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych.

Prawie osiemdziesięciu uczestników spotkania miało okazję wysłuchać prelekcji zaproszonych gości, których ogromna wiedza oparta jest m. in. na własnych badaniach i dążeniu do ujawniania historycznej prawdy o dzielnych, niezłomnych mieszkańcach naszego regionu, którzy po II wojnie światowej nie składali broni, do końca walcząc o prawdziwie niepodległą ojczyznę.

Ewa Rzeszutko, historyk pochodząca z Lidzbarka Welskiego, opowiedziała o losach oddziałów Ruchu Oporu Armii Krajowej działających na terenie Ziemi Lubawskiej, które ciekawie opisała w swojej książce „Partyzanci znad Welu, Brynicy, Wkry i Drwęcy”, pierwszej tego typu publikacji o niezłomnych mieszkańcach naszego regionu. Uczestników spotkania szczególnie zainteresowała tragiczna historia działającego w Lubawie oddziału Wacława Borożyńskiego ps. „Icek”.
Miłośnik i badacz historii Piotr Rydel z Rumiana opowiedział o swojej pasji i działaniach związanych z poszukiwaniem śladów komunistycznych zbrodni oraz upamiętnianiem Żołnierzy Niezłomnych, które w grudniu ubiegłego roku zostały docenione przez Instytut Pamięci Narodowej przyznaniem nagrody „Świadek Historii”.

Kolejnym punktem spotkania była otwarta dyskusja, którą rozpoczęła mieszkająca w Lubawie Małgorzata Domżalska, córka Żołnierza Niezłomnego Kazimierza Zawadzkiego ps. „Ogórek” będącego m. in. członkiem działającego na Ziemi Lubawskiej oddziału Andrzeja Różyckiego ps. „Zjawa”. To cenne świadectwo o trudnej historii rodziny przez lata prześladowanej przez bezpiekę, wprawiło uczestników spotkania w refleksyjny nastrój.

W dalszej części ciekawej i ważnej dyskusji uczestnicy spotkania głównie zwracali uwagę na fakt, iż z różnych względów, do tej pory nie ma w Lubawie i najbliższej okolicy miejsca upamiętniającego bohaterską postawę tych dzielnych, niezłomnych mieszkańców Lubawy i okolic. Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych od pewnego czasu podejmuje kroki, aby zmienić ten stan rzeczy.

W niedługim czasie wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Lubawskiej wyjdziemy z inicjatywą godnego upamiętnienia oddziału Wacława Borożyńskiego w naszym mieście.   
Spotkanie zakończyło się po godzinie 21.00, a uczestnicy z zaciekawieniem oglądali jeszcze wystawę, którą Stowarzyszenie przygotowało w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dziękujemy raz jeszcze gościom specjalnym, którzy bez wahania przyjęli nasze zaproszenie oraz wszystkim obecnym na spotkaniu. Szczególne podziękowania również dla Pani Anny Empel, Dyrektor Zespołu Szkół w Lubawie, za gościnność i za to, że w progach tej szkoły z tradycjami możemy się czuć jak u siebie.
Do zobaczenia przy okazji kolejnych tegorocznych inicjatyw…

Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych