VIII Lubawska Dycha - Bieg główny

19 sierpnia o godzinie 13:30 ze Stadionu Łazienkowskiego ruszyła VIII Lubawska Dycha. Na starcie biegu stanęło ponad 245 zawodników z czego 243 zostało sklasyfikowanych. Lubawska Dycha to bieg, którego trasa przebiega ulicami naszego miasta, rozgrywany na dystansie 10 km. Kilka minut po starcie biegu głównego, na ponad 5 km trasę ruszyła grupa Nordic Walking. Jest to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami.

Organizatorami imprezy jest Ośrodek Sportu i Rekreacji i Lekkoatletyczny Klub Sportowy „Lubawa” oraz Lubawa Kocha Biegać. Patronat nad biegiem objął burmistrz Lubawy Maciej Radtke. Zawody prowadził trener Marek Tykarski. Trasa biegu posiada atest PZLA.

Najlepszym zawodnikiem z Lubawy został Radosław Górski z czasem 00:37,54 z Lubawa Kocha Biegać (zajął 9 miejsce). Na 10 miejscu uplasował się Piotr Kozłowski zawodnik LKS Lubawa- uczestnik Mistrzostw Polski U-18 w biegach średnich.

W tym roku pogoda nie sprzyjała ustanawianiu rekordowych wyników. Podczas biegu panował  upał i strażacy z OSP Lubawa przygotowali na trasie biegu dwie kurtyny wodne. Jedna zlokalizowana była koło Urzędu Miasta, druga na ul. Kupnera.

Najstarszym uczestnikiem biegu głównego był Jerzy Szymański z Nowego Miasta Lub. Należy podkreślić, że najlepsza w klasyfikacji kobiet Anna Gosk reprezentuje klub, w którym biega reprezentantka Polski Katarzyna Rutkowska. Podczas niedawno zakończonych Mistrzostw Europy w Berlinie zawodniczka biegła na 5 i 10 km. Katarzyna Rutkowska dwa lata temu zwyciężyła w Lubawie w biegu głównym wśród kobiet.