Defibrylator przy Remizie OSP Rożental w gminie Lubawa

Opublikowano:

Poszkodowany u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia ma tylko 10 minut na to, aby otrzymać pomoc niezbędną do przeżycia. Defibrylacja powinna być przeprowadzona w przeciągu 3 pierwszych minut. To czas, w którym TYLKO  defibrylator może go uratować.

W Rożentalu, w dniu 28 grudnia uroczyście przekazano urządzenie, które pozyskano dzięki projektowi grupy nieformalnej AED Bezpieczny Rożental - projektowi realizowanemu dzięki środkom w ramach funduszu inicjatyw obywatelskich NOWEFIO WML V.

Grupa nieformalna AED Bezpieczny Rożental to trzy kobiety aktywnie uczestniczące w życiu wsi Rożental i gminy Lubawa: Agnieszka Deptuła - Sołtys, strażak ochotnik, przeszkolona w zakresie udzielania pomocy, w tym z wykorzystaniem AED, Katarzyna Rutkowska - członek OSP Rożental, pomysłodawczyni projektu oraz Joanna Szauer aktywnie uczestnicząca w życiu i promocji wsi. 

Głównym koordynatorem projektu jest Pani Edyta Jędrychowska z Lubawy. Podczas  przekazanie sprzętu obecni byli  druhowie jednostki OSP Rożental oraz Wójt gminy Lubawa - Tomasz Ewertowski.

Urządzenie to dzięki współpracy z miejscową jednostką OSP Rożental zostało  zamontowane w przestrzeni ogólnodostępnej - na ścianie remizy OSP Rożental, wsi w której mieszka ponad 1 tys. mieszkańców. Może warto podkreślić fakt, iż w Polsce  codziennie umiera około 95 osób w związku z NZK (nagłe zatrzymanie krążenia) lub zawału. Choć w największej grupie ryzyka są osoby starsze i osoby z problemami kardiologicznymi, to nagłe zatrzymanie krążenia może dotknąć każdego i dlatego  jedna z Pań odpowiedziała krótko - "decyzja o dostępie defibrylacji, to różnica  między życiem a śmiercią".

To pierwszy defibrylator w gminie Lubawa. W mieście Lubawa w 2019 roku efektem projektu „Bezpieczne serce powiatu” - wspólnej inicjatywy Lubawskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych oraz Przedszkoli Niepublicznych Smerfolandia i Bajkolandia, było zainstalowanie defibrylatora AED na budynku przedszkola. Jak się okazało po około 2 miesiącach od oddania do użytku, sprzęt uratował życie mieszkańcowi Lubawy.

Zapraszam  do obejrzenia krótkiego materiału filmowego z przekazania defibrylatora oraz drugi materiał filmowy, w którym st. ogn. Łukasz Rzeźnikiewicz z PSP Iława  koordynator ds. ratownictwa medycznego PSP w Iławie i Naczelnik OSP  Rożental, jednocześnie Wiceprezes ZG OSP RP mgr dh Paweł Szauer pokazują w jaki sposób należy korzystać z urządzenia.
Myślę, że wielu ludzi podobnie jak ja uważa, że tego typu urządzenia powinny być dostępne w innych miejscach w mieście Lubawa i gminie Lubawa.

(mz)