KOLEJNI NIETRZEŹWI KIERUJĄCY WYELIMINOWANI Z RUCHU DROGOWEGO

Opublikowano:

Nigdy nie jeżdżę po alkoholu - to hasło, które powinni znać i stosować się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jednak nadal zdarzają się osoby, które pomimo wcześniej spożytego alkoholu wsiadają za kierownicę. Tak właśnie postąpili wczoraj 41 – latek i 29 – latek, którzy w najbliższym czasie ze swojego zachowania będą tłumaczyli się przed sądem.

Wczoraj iławscy policjanci wydziału ruchu drogowego zaraz po odprawie służbowej ustawili się w okolicach drogi krajowej nr 15 na jednej z lubawskich ulic. Funkcjonariusze  wiedzą, że nadal niektórzy użytkownicy dróg  nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do tragedii, nie odstraszają ich również wysokie i surowe kary. Kiedy policjanci zauważyli kierującego vw postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Funkcjonariusze sprawdzili dokumenty mężczyzny oraz pojazdu w policyjnych systemach po czym skontrolowali również jego stan trzeźwości. Okazało się, że 41 – latek postanowił pojeździć samochodem mając promil alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy a w przekazali osobie wskazanej przez 41 - latka. Mieszkaniec gminy Lubawa po wykonaniu czynności został zwolniony.

O kolejnym nietrzeźwym kierującym policjanci zostali poinformowani przez świadka. Do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwonił mężczyzna i powiedział, że w ogrodzenie znajdujące się przy jednym z lokalnych sklepów w gminie Susz uderzył samochód i odjechał. Dodając, że kierowca zaparkował kilka metrów dalej, świadek podał rysopis kierowcy oraz opisał samochód, który uderzył w płot. Policjanci pojechali na miejsce gdzie potwierdzili uszkodzenie ogrodzenia i kilka metrów dalej zauważyli opisywanego vw. W trakcie czynności ustalili, że kilka minut wcześniej samochodem kierował 29 – latek. Okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania. Policjanci sprawdzili również trzeźwość mieszkańca gminy Susz, badanie alkomatem wskazało 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Teraz obaj mężczyźni ze swojego zachowania będą tłumaczyli się przed sądem.

Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5.000 złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10.000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. 

źródło KPP Iława