W słoneczną niedzielę o godzinie 13.00 w Szkole Podstawowej w Lubawie im. Mikołaja Kopernika zorganizowano jak co roku tradycyjne Witaminy. Jest to druga masowa impreza po Dniach Lubawy na terenie miasta. W ciągu całego dnia szkołę odwiedza zawsze kilka tysięcy mieszkańców Lubawy.
W piątek 25 września w Centrum Aktywności Lokalnej w Łążynie, w ramach II edycji projektu systemowego „Aktywna rodzina”, 15 uczestników biorących udział w projekcie w ramach Programu Aktywności Lokalnej otrzymało zaświadczenia ukończenia kursu komputerowego.
W ramach projektu „W Szczepankowie jest szałowo” cały czas trwają warsztaty taneczne, które rozpoczęły się w maju. Uczestnicy, wspólnie z instruktorem Emilią Szczepańską, podczas wrześniowych zajęć doskonalili poznane układy taneczne.
W sobotę 12 września, w ramach kontraktu socjalnego II edycji projektu systemowego „Aktywna rodzina”, beneficjenci biorący udział w projekcie oraz ich otoczenie wyruszyli na autokarową wycieczkę w głąb Mazur. Główną atrakcją wycieczki było zwiedzanie historycznej krainy plemienia Galindów żyjącego od V w. p.n.e. do XIII wieku na terenie dzisiejszych Mazur. – O plemieniu Galindów pisali już rzymscy kronikarze m.in. Tacyt i Ptolemeusz – mówi Dariusz Ismer, koordynator. – Dzisiejsza osada Galindów położona jest na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany.
W ramach projektu „Prątnica – aktywna społeczność” odbyły się warsztaty garncarskie. Uczestnicy przez sześć dni uczyli się umiejętności rękodzielniczych tradycyjnego rzemiosła, wykorzystując glinę jako podstawowy materiał twórczy.
Po raz pierwszy Zamek w Bratianie został zbadany przez archeologów.W ramach „Programu Grunwaldzkiego” kierowanego przez prof. Grzegorza Białuńskiego w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na UWM w Olsztynie zostały przeprowadzone badania podwodne w strefie przeprawy na Drwęcy, gdzie zbudowano mosty pontonowe dla wojsk krzyżackich. Zostały, także przeprowadzone wstępne badania weryfikacyjne dawnego zamku krzyżackiego w Bratianie.
W ramach projektu „W Szczepankowie jest szałowo” Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa zorganizował dla mieszkańców wsi Festyn Powitanie Jesieni.
KOMUNIKAT Z przeprowadzonych zawodów „Otwartych Mistrzostw Gminy Lubawa w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Lubawa” , które odbyły się w dniu 19.09.2009r na hali sportowej w Rożentalu, w zawodach uczestniczyło 84 zawodników/czek i 60 kibiców, ogółem w zawodach brało udział 144 uczestników.
20 września br. o godz. 14.00 na stadionie w Lubawie WMZLA zorganizował Mistrzostwa Województwa Młodzików (roczniki - 1995-1996) oraz mityng dla starszych grup wiekowych
Dzień Motocyklisty zorganizowany w sobotę zgromadził bardzo liczną rzeszę miłośników jednośladów z całego kraju.
14.09.2009 na stadionie OSIR w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Sportowego w ramach której rozegrano Wojewódzkie Biegi Przełajowe dla szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Podopieczni trenera Tadeusza Justki, piłkarze Motoru Lubawa tym razem spotkali się w Lubawie z drużyną Pogoni Łapy, która w tabeli zajmowała wysoką pozycję.
W niedzielę 13 września 2009 Olsztyn gościł 800 entuzjastów kolarstwa, którzy przyjechali z całego kraju na szóstą edycję Skandia Maraton Lang Team. Uczestnicy tego maratonu mieli do wyboru aż cztery dystanse: RODZINNY - 10 km, MINI - 48 km, MEDIO - 72 km, GRAND FONDO - 96 km.
W Rakowicach zakończyły się warsztaty graffiti, które prowadził Artur Warszawski. Podczas zajęć uczestnicy namalowali graffiti na przystankach autobusowych oraz wykonali piękne obrazy techniką ARTGRAFFITI. Warsztaty Graffiti realizowane były w ramach projektu „Rakowice – integracja na aktywną nutę” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Trwają prace przy przebudowie ulicy Rzepnikowskiego. W kwietniu w Urzędzie Miasta w Lubawie podpisania została umowa na przebudowę ulicy Rzepnikowskiego, która stała się ważną arterią komunikacyjną miasta.
We wrześniu przyszedł czas na kolejne warsztaty artystyczne w Rożentalu, które odbywają się pod czujnym okiem instruktor Anny Deka.
W niedzielę w Złotowie odbył się Jesienny Festyn zorganizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa w ramach projektu „Złoty Zakątek to Złotowo”. Jest to już druga tego typu impreza zorganizowana dla mieszkańców wsi.
Podczas pikniku w Rakowicach oddano do użytku boisko przy świetlicy środowiskowej do gry w siatkówkę i koszykówkę.
11 września 2009 r. salę Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie opanowała muzyka ciężkich brzmień. Koncert został zorganizowany dla Kamila Najdrowskiego, 12-latka z Kurzętnika, który cierpi na wrodzoną łamliwość kości. Zagrało siedem zespołów z różnych stron Polski