Relacja z IV Sesji Rady Miasta Lubawa

Opublikowano:

We wtorek, 1 marca 2011 roku o godz. 11:30 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Lubawa odbyła się IV zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa.
Sesja została zwołana bez dotrzymania określonego w Statucie Miasta siedmiodniowego terminu.

Na ten fakt zwrócił uwagę obecny na sesji Andrzej Kleina i poprosił o zmianę porządku obrad, ponieważ z powodów osobistych nie może pozostać do końca sesji, a właśnie w końcowych jej punktach będą rozpatrywane jego skargi na burmistrza. Wniosek formalny w tej sprawie zgłosił radny Sławomir Szczawiński. Rada odrzuciła wniosek bez żadnej motywacji nie dając szans osobie skarżącej na obecność podczas rozpatrywania skarg.

W sprawozdaniu z działalności w okresie między sesjami burmistrz Maciej Radtke poinformował m.in.: o zwróceniu się do marszałka województwa o wydłużenie o 12 miesięcy terminu ukończenia rewitalizacji centrum miasta na skutek prac archeologicznych. Pierwotny termin był zaplanowany na koniec czerwca br.

Podkreślił podjęcie rozmów wraz z wójtem Tomaszem Ewertowskim z dyrektorem szpitala w Nowym Mieście na temat poradni chirurgicznej w Lubawie. Dyrektor szpitala poinformował, że szpital nowomiejski jest zainteresowany świadczeniem usług w Lubawie w tym zakresie przez 5 dni w tygodniu po podpisaniu kontraktu przez NFZ i zabezpieczeniu przez miasto pomieszczeń.
Na dzień dzisiejszy powiatowy szpital w Iławie nie zabezpiecza w pełni potrzeb mieszkańców.

Poinformował o rozmowie z marszałkiem województwa Jackiem Protasem na temat pozyskania funduszy na rozbudowę bazy przy OSiR. Marszałek stwierdził, że na dzień dzisiejszy władze wojewódzkie nie posiadają funduszy na nowe zadania z ministerstwa sportu. Burmistrz poinformował Radę, że bez tych funduszy nie podejmie decyzji o ogłoszeniu przetargu na rozbudowę zaplecza przy OSiR.

Poinformował o odroczeniu rozprawy w sprawie roszczeń dotyczących działki na placu 700 - lecia, o którą ubiega się Gmina Żydowska.

W zapytaniach i wolnych wnioskach przewodniczący Bolesław Zawadzki poddał pod głosowanie trzy wnioski zgłoszone przez Andrzeja Kleina. W kolejności dotyczyły one:
1. Przedstawiania przez przewodniczącego sprawozdań z działalności Rady pomiędzy sesjami.
2. Powoływania ciał eksperckich do opiniowania pomysłów burmistrza.
3. Uchwalenia kodeksu etycznego radnego lubawskiego.

Wszystkie te wnioski zostały odrzucone przez rządzącą większość, a radny Józef Kurszewski wygłosił kilkunastominutową mowę, w której motywował nie tylko swój sprzeciw wobec uchwalenia kodeksu etycznego, ale przede wszystkim zachwalał osiągnięcia ekipy Standara-Radtke.

W tym samym punkcie obrad radny Tomasz Gul zgłosił rezygnację z uczestniczenia w doraźnej Komisji Statutowej. Swą decyzję motywował niejasnymi powodami powołania tej komisji.

Radny Grzegorz Rolka poinformował o skargach mieszkańców dotyczących nadmiernego zadymienia z kotłowni LSK na ulicy Warszawskiej.

Radna Anna Tańska poinformowała burmistrza i radnych o fakcie zamknięcia ambulatorium w sobotę i niedzielę w okresie nasilenia grypy w miesiącu lutym.

Radni uchwalili szereg uchwał, między innymi ustalili wyższą górną stawkę opłat za wywóz nieczystości, wyrazili zgodę na dzierżawienie gruntów miejskich pod budowę elektrowni wiatrowej, zniesieniu SPP na okres rewitalizacji przy ulicy Grunwaldzkiej i ciągu handlowego. Uznali za bezzasadne skargi na działalność burmistrza.

Radny Marian Kasprowicz zrezygnował z pracy w komisji Budżetu i Finansów, na jego miejsce wszedł radny Szczawiński.


Komentarz:

Sesja, która odbyła się po długiej przerwie (poprzednia w grudniu 2010r.) pokazała jak wiele spraw jest do załatwienia w naszym mieście i jak niewiele z różnych powodów będzie można załatwić.
Statut miasta, który radni zamierzają zmienić, a zwłaszcza jego projekt - powinien być nie tylko dostępny dla mieszkańców, którzy mogliby zapoznać się i wnieść swoje uwagi, ale przede wszystkim władza powinna precyzyjnie wyjaśnić cel zmian. Przed uchwaleniem zmian statutu, projekt powinien być dostępny na stronie Urzędu Miasta dla przejrzystości w budowaniu lokalnej demokracji.

W związku z informacją Burmistrza dotyczącą braku na dzień dzisiejszy środków na dofinansowanie i rozwój OSiR w Lubawie nasuwa się pytanie, czy plany związane z EURO 2012 pozostaną nadal aktualne?

Jak na razie pytanie zadane przez Andrzeja Kleina podczas sesji odnośnie prawomocności sesji wisi w powietrzu. Czy uzyskamy odpowiedź? A odpowiedz radcy prawnego w tym zakresie, że jest to ” ..nieistotne naruszenie przepisów statutowych..” w mojej ocenie nie jest właściwą odpowiedzią.

M.Z. i na podstawie audio z IV sesji

Komentarze

Z sieci
(2011-03-14 12:46:59)