Kraj obrazy Roman Graszkiewicz - nie tylko malarstwo

Opublikowano:

W Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej na Zamku Biskupów Chełmińskich od 3 lipca br. trwa wystawa prac Romana Graszkiewicza pt. "Kraj obrazy Roman Graszkiewicz - nie tylko malarstwo".
Kraj obrazy to pierwsza tak daleko idąca prezentacja i odsłona dorobku artystycznego, który tak bardzo związany jest z kultem nie tylko naszej małej ojczyzny. Stało się to możliwe dzięki temu wyjątkowemu miejscu, w którym taki sposób prezentacji mógł się zrealizować.

Roman Graszkiewicz urodził się w 1954 roku w Lubawie. Z zawodu protetyk, amatorsko wypowiada się w wielu dziedzinach sztuki: malarstwie, muzyce, poezji, teatrze...
Od kilku lat tercjarz z lubawskiego III Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. W latach 80-tych z zespołem Rodzina występował w większości świątyń Ziemi Lubawskiej, a także np. w Gdyni, Tczewie, Pelplinie, Szlachcie w Borach Tucholskich czy w Warszawie. Zakładał scholę dziecięcą, śpiewał w chórze. Występował z zespołem "Dziękczynienie", a w 2016 roku na scenie MOK w Lubawie miał premierę autorski musical "Terra Lubavia 1216".

Roman Graszkiewicz jako malarz zaczynał w roku 1976 swoja przygodę od kopiowania mistrzów, uprawia malarstwo olejne, grafikę, freski, itp.
Członek stowarzyszenia IST. W 2016 roku o artyście wypowiadał się prof. Jan Falkowski autor rozpraw i artykułów naukowych m.in. o Ziemi Lubawskiej:
- To  oni, tak jak pan Roman Graszkiewicz przybliżają nam piękno Lubawy i całej Ziemi  Lubawskiej poprzez obraz, muzykę i poezję. 

Prace wystawiał w Lubawie, Iławie, Olsztynie, Gdańsku, Lidzbarku, itd. Brał udział w plenerach  krajowych i międzynarodowych. Trzykrotnie organizował plenery w Lubawie. Jego obrazy są w Polsce, Niemczech, Holandii i płn Afryce, w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Lubawie, MOKu, Szkole Podstawowej, w bibliotece, restauracji Copernicus, szpitalu, Sanktuarium w Lipach.

W Nowym Jorku w gmachu ONZ znalazł swoje miejsce obraz Dworek Chopina w Żelazowej Woli, za który wraz z projektantami i wykonawcami całości wyposażenia "polskiego pokoju" z firmy  p. Szynaki, otrzymał osobiste podziękowanie z rąk Prezydenta - Andrzeja Dudy.

Zapraszamy do obejrzenia dwóch amatorskich materiałów filmowych z wystawy w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej w podziemiach zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie.

Roman Graszkiewicz serdecznie zaprasza wszystkich do obejrzenia Jego dorobku artystycznego do zamku w Lubawie.

na podst. LCAS opr. mz  
materiał filmowy i foto mz