Zakończenie procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej

Opublikowano:

W niedzielę 12 września przeżywać będziemy beatyfikacje kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia i założycielki zgromadzenia Franciszkanek Służebniczek Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Diecezja Toruńska może wyrazić wdzięczność Bogu i podzielić się radością z faktu, że rozpoczęty dnia 3 lipca 2016 roku diecezjalny proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej, ksieni klasztoru benedyktynek w Chełmnie oraz odnowicielki życia zakonnego na naszych ziemiach dobiegł końca na szczeblu diecezjalnym.

Uroczysta sesja zamykająca etap diecezjalny procesu oraz Msza Święta w intencji rychłej beatyfikacji będzie miała miejsce 14 września, o godz. 11.00 w chełmińskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po sesji odprawiona zostanie uroczysta Msza święta, której będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, a homilię wygłosi abp Edmund Piszcz.

Może przypomnijmy początek procesu beatyfikacyjnego szczebla diecezjalnego z dnia 3 lipca 2016 o godz. 15. w kościele pw. Świętych Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie. Ksiądz bp Andrzej Suski przewodniczył Mszy Św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej.

Następnie Postulator procesu rozpoczął proces i złożył listę świadków, którzy są przekonani o świętości Służebnicy Bożej Matki Magdaleny Mortęskiej na ręce ks. Biskupa Andrzeja Suskiego, po czym odbyło się zaprzysiężenie Trybunału Diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym w składzie:

ks. dr prał. Sławomir Oder - postulator procesu,
ks. dr Andrzej Scąber - delegat bp A. Suskiego,
o. dr Szczepan Tadeusz Praśkiewicz - postulator sprawiedliwości,
ks. dr kan. Mariusz Stasiak - notariusz,
ks. Paweł Kołatka - notariusz pomocniczy.

Magdalena Mortęska (1554-1631), urodzona w Pokrzywnie k. Grudziądza. Jako nastoletnia dziewczyna złożyła ślub czystości i zapragnęła wstąpić do klasztoru benedyktynek, czemu sprzeciwił się jej ojciec i umieścił ją w majątku rodzinnym w Mortęgach. Tam dojrzewało jej powołanie zakonne.

Po 12 latach pobytu w Mortęgach  potajemnie wstąpiła do klasztoru w Chełmnie, gdzie została ksienią. Zreformowała zakon benedyktynek w Polsce w duchu Soboru Trydenckiego, przez co wzrosła liczba powołań zakonnych. Zakładała też szkoły przyklasztorne dla kobiet i seminaria duchowne. Była promotorką kobiet i uznania ich roli w społeczeństwie.

3 lipca 2016 roku bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki dokonali poświęcenia kaplicy i dzwonu znajdujących się na terenie majątku w Mortęgach, gdzie dojrzewało powołanie zakonne ksieni Magdaleny Mortęskiej. Obecnie właścicielami miejsca są Alina i Jan Szynakowie, którzy biorą czynny udział w szerzeniu kultu ksieni Magdaleny. (mz)

List_Bp.Wiesława  Śmigla  do wiernych Diecezji Toruńskiej.pdf

foto mz
 

Modlitwa

Boże, Ty obdarzyłeś służebnicę Twoją Magdalenę Mortęską licznymi łaskami, tak, że podczas swego ziemskiego życia jaśniała pięknością swej duszy jak promień świetlany pośród błędów wiary, pociągając swym przykładem wiele dusz do Boga.

Wysłuchaj nasze pokorne błagania, które do Ciebie zanosimy, prosząc, abyś ponownie raczył objawić światu świętość jej życia. Spraw, aby dzisiaj jej wstawiennictwo, jak niegdyś ziemska gorliwość o chwałę Bożą i zbawienie ludzi, wyjednało nam łaskę (…) i doprowadziło do poznania prawdy, i osiągnięcia szczęścia wiecznego. Amen.