Radosne świętowanie Święta Niepodległości

Opublikowano:

10 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej w Tuszewie miała miejsce impreza urodzinowa Niepodległej. O godz. 11.11 w ramach akcji Szkoła do hymnu odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”. To nie był jedyny prezent dla dostojnej Jubilatki.
Uczniowie klas I-VIII już od pierwszych dni listopada przygotowywali się do Święta Niepodległości. W tym roku działo się to za sprawą szkolnego projektu Dla Niepodległej, opracowanego i koordynowanego przez nauczyciela historii p. Dorotę Zaporę.

Przedsięwzięcie promowało wśród uczniów ich pomysłowość i kreatywność, a „klasowy” przydział zadań miał zaangażować i zintegrować wszystkich uczniów.
  W ramach godzin z wychowawcą uczniowie przygotowali klasowe puzzle patriotyczne, które stworzyły główną dekorację imprezy urodzinowej.

W wyjątkowej scenografii ujawniła się spontaniczna twórczość i pomysłowość  młodych dekoratorów, a efekt ich pracy cieszył wszystkich uczestników uroczystości. W całość spięła je nauczycielka plastyki, p. Maja Grądzka.

Ponieważ miejscem  przyjęcia urodzinowego była sala gimnastyczna, uczniowie przygotowali także świąteczny wystój swojej klasowej przestrzeni.

Tego dnia oprócz papierowych dekoracji w barwach narodowych na sali gimnastycznej pojawiły się plakaty, plansze, reprodukcje, hasła, książki, rekwizyty, kwiaty, obrazy, pamiątki rodzinne - nawiązujące do historii, osiągnięć, ważnych wydarzeń naszej Ojczyzny.

Ekspozycje stanowisk klasowych i prac uczniowskich były ważnym elementem odświętnej dekoracji. Taka oprawa wymagała od uczniów planowania oraz przede wszystkim odpowiedzialności za gromadzenie niezbędnych rekwizytów. Wspólnym elementem wystroju sektora każdej klasy były wyeksponowane  na szkolnych sztalugach karty z życzeniami urodzinowo-odrodzeniowymi. 

Doniosły charakter uroczystości podkreślał wyjątkowy tort dla Niepodległej - papierowy, piętrowy, wykonany oczywiście w biało-czerwonych barwach narodowych.

Podczas uroczystości zaprezentowano przygotowaną przez uczniów klasy ósmej prezentację multimedialną „W drodze do niepodległości”, recenzowaną przez p. Magdalenę Kowandę. W czasie tej niecodziennej lekcji historii odwołano się także do wiedzy uczniów, którzy spontanicznie i chętnie odpowiadali na zadawane  pytania.

Następnie nadszedł czas na odczytanie klasowych życzeń dla dostojnej Jubilatki. Ich wyjątkowe oprawy plastyczne, poruszające treści są dowodem szczerości, otwartości  i patriotycznych postaw wychowanków naszej szkoły. Oczywiście wszyscy z niecierpliwością  czekali na zabawę taneczną.

Na podstawie zgłoszeń od uczniów i nauczycieli, uczniowie zaangażowani w pracę szkolnej rozgłośni opracowali Szkolną listę przebojów Niepodległej. 10 listopada w strojach barw narodowych świętowaliśmy 103. urodziny dostojnej Jubilatki, bawiąc  się tylko przy polskich przebojach.

Nie zabrakło również poczęstunku. Rodzice każdej klasy przygotowali dla swoich pociech słodkości, a Rada Rodziców w imieniu Jubilatki przygotowała dla wszystkich gości imprezy urodzinowej małe co nieco - oczywiście w strefie kulinarnej także dominowała  konwencja patriotyczna.

Realizacja tego projektu w nastroju radosnej zabawy zaangażowała całe środowisko szkolne. Zafascynowani uczniowie klas I-VIII pod okiem swoich wychowawców wykazali się twórczą inicjatywą. Mali Polacy zorganizowali szkolną imprezę z okazji Święta Niepodległości także dzięki pomocy i wsparciu zaangażowanych w życie szkoły rodziców.

Zaplanowane przez koordynatora projektu zadania do realizacji,  wyzwoliły wśród uczniów spontaniczność, wyobraźnię, szczerość i nowe, bardziej dla nich interesujące spojrzenie na uczenie się o historii naszej Ojczyzny. Tematyka projektu odwoływała  się do historii, tradycji i symboli narodowych, pozwalała jednak na opracowanie tematów związanych z naszą narodową tożsamością z przymrużeniem oka w atmosferze dobrej zabawy.

Pomysł p. Doroty Zapory, aby dzień obchodów Święta Niepodległości uczynić dniem radosnym, był spontaniczną reakcją na wyjątkową sytuację w jakiej znajduje się społeczność szkolna w czasach pandemii. Zaspokojenie uczniom potrzeby wspólnych rozmów i działań okazał się strzałem w dziesiątkę. Realizacja szkolnego projektu Dla Niepodległej, potwierdziła, że w naszej szkole uczymy patriotyzmu i o patriotyzmie poprzez świetną zabawę, mówimy o radości z odzyskanej Wolności.

Choć tego listopadowego dnia nauczyciel historii opowiedział o tragicznych wydarzeniach związanych z odzyskaniem Niepodległości, jednak przede wszystkim był to czas wspólnej zabawy i radości.
 
Więcej informacji i zdjęć na szkolnej stronie internetowej sptuszewo.szkolnastrona.pl