Wiele dróg, jeden cel. Łączy nas sport. Rozmowa z Jakubem Raszkowskim z Constractu Lubawa

Opublikowano:

Dziennikarstwo - To coś więcej niż pasja. Tak o sobie pisze dziennikarz, producent,  właściciel Facebookowej strony "Wiele dróg, jeden cel. Łączy nas sport". Strona jest ukierunkowana na promocję polskiego sportu.

Sebastian Kosieradzki, bo o nim piszę, prowadzi  i promuje polski sport i sportowców różnych dyscyplin sportowych. Pan Sebastian wielokrotnie konsultował z wieloma specjalistami z dziedziny  sportu i promocji sportu, stwierdza w rozmowie, że jest to właściwy kierunek, który wybrał.

Kilkanaście dni temu publikowaliśmy wywiad autorstwa Pana Sebastiana z Darią  Siemińską, a teraz mamy kolejny ciekawy wywiad z najbardziej rozpoznawalną osobą  w Futsal Ekstraklasie - królem strzelców Futsal Ekstraklasy - Jakubem Raszkowskim.

Autor wywiadów zadaje wszystkim prawie takie same pytania i to właśnie jest klucz  do tego, że coraz więcej osób czyta wywiady z zainteresowaniem, wywiady proste, jednocześnie wciągające czytelnika.
Dziękujemy Panu Sebastianowi za umożliwienie publikacji kolejnego wywiadu, jednocześnie zapraszamy do śledzenia ciekawej strony. Wiele dróg, jeden cel. Łączy nas sport. 

(mz)

Kolejnego wywiadu udzielił nam Jakub Raszkowski - futsalista, zawodnik z pola, reprezentant Polski, obecnie zawodnik Constraktu Lubawa, z którym w sezonie 2019/2020 zdobył wicemistrzostwo i Puchar Polski. Z reprezentacją Polski U-19 w 2019 roku doszedł do półfinału Mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej. Zapraszamy do lektury!
1. Jak zaczęła się Pana przygoda ze sportem?
Przygodę ze sportem zacząłem w bardzo młodym wieku. Od dziecka ciągnęło mnie do uprawiania sportu, w szczególności do piłki nożnej! W wieku bodajże 8 lat poszedłem na pierwszy trening i od razu się zakochałem w piłce. Moje życie długo wiązało się z piłką nożną "trawiastą", lecz w wieku 17 lat zacząłem grać tylko w futsal.
2. Jak zareagowali rodzice na to, że wybiera Pan sport?
To mama jako pierwsza zaprowadziła mnie na trening i bardzo to popierała, lecz za priorytet od początku miała to, abym się dobrze uczył w szkole i nie olewał zajęć.
3. Największe Pana sportowe marzenie?
Największym sportowym marzeniem jest zadebiutowanie z Orzełkiem na piersi oraz występy na Euro, bądź Mistrzostwach Świata, klubowym marzeniem jest wyjazd do Hiszpanii, do najlepszej ligi na świecie.
4. Zdarza się Panu "zagotować" w trakcie zawodów, jeżeli te nie idą pomyślnie?
Wiadomo jak każdemu sportowcowi czasem nerwy puszczają, lecz staram się kontrolować emocje i być cały czas skupionym na 100%.
5. Z kim ma Pan najlepszy kontakt w świecie sportu i kto jest Pana idolem?
Hmm... Najlepszy kontakt wiadomo mam z moimi kolegami z szatni, jesteśmy uważam zgraną paczką, która się dogaduje, poza klubem mam kontakt z niektórymi chłopakami z młodzieżowej reprezentacji Polski z którą byliśmy na Euro do lat 19.
Moim idolem odkąd interesuję się futsalem jest Dyego z futsalowej Barcelony, ale również z piłki "trawiastej" - takie osobowości jak Neymar, Messi.
6. Jakimi dyscyplinami sportowymi oprócz futsalu się Pan interesuje?
Oprócz futsalu głównie interesuje się piłką nożną, lecz od jakiegoś czasu spodobało mi się oglądanie koszykówki. Mega lubię patrzeć na sporty w których występują Polacy typu skoki narciarskie, tenis, jak i oglądać mecze reprezentacji w siatkówkę.
7. Jak odnosi się Pan do kwestii dopingu w sporcie?
Dla mnie jako zawodnika, to jest nie do pomyślenia, że są takie osoby, które stosują doping… Jest to dla mnie nie Fair Play wobec innych.
8. A zasada Fair Play...?
Myślę, że moja poprzednia odpowiedź mówi wszystko.
9. Czym jest dla Pana rodzina?
Rodzina dla mnie to najważniejsze osoby w moim życiu, jak i najwierniejsi kibice, których za każde słowa wsparcia, ale także krytyki kocham.
10. Czym dla Pana jest ojczyzna?
Jest miejscem z którego pochodzę i którego nigdy bym się nie wyrzekł.
11. Reprezentowanie kraju to zaszczyt ... ?
Założenie koszulki z Orłem na piersi to największy zaszczyt jaki może spotkać sportowca.
12. Pamięta Pan moment, kiedy dowiedział się, że będzie reprezentować Polskę, co Pan wtedy czuł?
Przeszywała mnie radość, euforia i nie docierało to do mnie. Wiedziałem, że to co robię nie idzie na marne i pchało mnie jeszcze bardziej do ciężkiej pracy.
13. Chciałby Pan, by młodzi ludzie garneli się do futsalu?
Uważam, że futsal jest niedoceniany. Myślę, że młodym zawodnikom którzy nawet chcą swoją karierę dalej prowadzić w piłce "trawiastej" - futsal bardzo się przyda! Wiele gwiazd futbolu zaczynało od futsalu i byli lub są najlepszymi magikami na boisku.
14. Co lubi Pan robić w wolnych chwilach?
W wolnych chwilach staram się doszkalać swoją wiedzę, spędzać czas z rodziną, jak i przyjaciółmi, jak każdy lubię trochę posiedzieć przed monitorem i pograć w różne gierki, ale również przyjemność sprawiają mi dodatkowe treningi na siłowni czy też hali.
15. Jakie są Pana plany na przyszłość?
Planów nie mam… Mam cele, które chcę osiągnąć, takie jak występ w najlepszej lidze świata (jest to jeden z wielu celów).
16. Jakie cechy, predyspozycje powinna posiadać osoba która chce uprawiać futsal?
Myślę, że przebojowość, szybkość podejmowania decyzji, gra 1 na 1. Oczywiście jest to tylko kilka cech, lecz każdą z nich się doszkala, na każdym treningu.
17. A nie przyszła kiedyś Panu do głowy myśl... : kończę z tym przecież to co robię nie ma większego sensu!?
Nigdy w życiu… To jest moje życie, nie wyobrażam sobie nie pójść na trening, czy nie zagrać meczu. Nigdy nie wątpiłem w to co robię i nigdy nie zwątpię.
18. Co uważa Pan za swój największy sukces w sporcie i w życiu?
Jest kilka np. półfinał Mistrzostw Europy do lat 19, Puchar Polski, pierwsze powołanie do seniorskiej reprezentacji.

Wiele dróg, jeden cel. Łączy nas sport 

foto: Paweł Jakubowski