Głos św. Jana Chrzciciela nr 166

Opublikowano:

Siostry i Bracia. Tegoroczny miesiąc maj, oprócz ważnych dla naszego uświęcenia Nabożeństw Majowych niesie dla nas wiele dodatkowych, ważnych wydarzeń. 16 maja, w Święto Św. Andrzeja Boboli – Patrona Polski, rozpocznie się w naszej parafii peregrynacja kopii cudownego obrazu Świętej Rodziny. Od zeszłego roku peregrynuje on po naszej toruńskiej diecezji, od parafii do parafii. Znany on jest nam bardziej pod nazwą obrazu Św. Józefa Kaliskiego, z sanktuarium w Kaliszu. Choć tak jest on czczony i kojarzony, to jednak widnieje na nim Święta Rodzina: Pan Jezus, Matka Najświętsza i wspomniany Święty Józef. 

Z obrazem tym, z osobą Św. Józefa związana jest niezwykła historia. Kapłani, którzy przebywali w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, na wieść o tym, że Niemcy świadomi zbliżającego się końca II wojny światowej i swojej przegranej postanowili zgładzić wszystkich osadzonych w obozie, rozpoczęli modlitwę do Św. Józefa o uratowanie życia wszystkich znajdujących się tam ludzi. Modlitwa kapłanów w Dachau została wysłuchana. Niemcy nie zdążyli zrealizować swoich planów.

W obliczu trudnej sytuacji w świecie odbieramy wspomnianą peregrynację obrazu jako dar Boży i czas łaski; czas, w którym będziemy mogli zawierzyć się Świętej Rodzinie.

Aby do tego wydarzenia dobrze się przygotować, w niedzielę 8 maja rozpoczniemy Misje Święte, które potrwają do czwartku 12 maja. Słowo Boże głosić będzie nam, znany z rekolekcji wielkopostnych, o. Piotr Paradowski OFM Conv. Zapraszam i zachęcam Wszystkich do gorliwego skorzystania z tych dni darowania nam przez Pana Jego łaski.

ks. Marcin Staniszewski, proboszcz  

>>>Więcej w GLOS_NR_166.pdf