Zarząd Powiatu Iławskiego przyznał coroczne nagrody w dziedzinie sportu i kultury

Opublikowano:

Uroczystości wręczania nagród w dziedzinie kultury fizycznej,  twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury już za nami. – O tym, że powiat ma wielu zdolnych sportowców wiadomo od dawna, o tym, że za sportowcami zawsze stoją równie zdolni trenerzy, również  – mówił Bartosz Bielawski, Starosta Powiatu Iławskiego. – Nie brakuje nam także aktywnych ludzi kultury. Odzwierciedleniem tego stanu rzeczy są przyznane w tym roku nagrody. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję. Powiat iławski jest powiatem turystycznym, związanym z wodą. W związku z tym stało się już pewnego rodzaju tradycją, że największą  grupą odnoszącą sukcesy na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej, ale i światowej są żeglarze – mówił Bartosz Bielawski, Starosta Powiatu Iławskiego. – Odzwierciedleniem tego stanu rzeczy są przyznane tegoroczne nagrody. Ale nie samym żeglarstwem powiat może się pochwalić. Coraz częściej gratulujemy sukcesów zawodnikom sztuk walki, lekkoatletyki i innych dyscyplin, co bardzo cieszy. Nie brakuje u nas także ciekawych i aktywnych ludzi kultury i dziś jedną z takich zacnych osób wyróżniamy. Wszystkim zawodnikom, trenerom, działaczom  oraz ludziom kultury serdecznie gratuluję.

Na podstawie uchwały podjętej przez Radę Powiatu Iławskiego w 2019 roku Zarząd Powiatu Iławskiego przyznał z budżetu powiatu nagrody za twórczość artystyczną oraz upowszechnianie i ochronę kultury. Natomiast na podstawie uchwały Rady Powiatu Iławskiego z 2018 roku przyznał nagrody w dziedzinie sportu. W tym roku z budżetu powiatu przeznaczono  19.500,00 zł. 

Nagroda w kulturze

Nagrodę za twórczość i upowszechnianie kultury oraz edukację kulturalną otrzymał  HENRYK PLIS. dy 19.500,00 zł.

 *** HENRYK PLIS jest pasjonatem historii, który od lat niestrudzenie opisuje dzieje Iławy, powiatu iławskiego i szczególnie bliskich jego sercu Rudzienic. Ten społecznik, regionalista i twórca czasopisma regionalnego, słynie z pisania swoich dzieł ręcznie, ale również dzieła pana Plisa ukazują się drukiem. Działalność kronikarska przyczynia się do ocalenia od zapomnienia dziejów i ludzi na przestrzeni odległych czasów, a zwłaszcza powojennej Polski. Dzięki działalności kronikarskiej pana Henryka Plisa młode pokolenia mają szansę dowiedzieć się, jak żyli ich przodkowie, skąd przybyli na ziemie odzyskane, jak potoczyło się ich życie, jak zmieniała się infrastruktura środowiska lokalnego. Dorobek pisarski Henryka Plisa jest bardzo bogaty, jest autorem ponad 40 publikacji nawiązujących do przeszłości Pojezierza Iławskiego, w tym:

– „Iława Historia Miasta” – Towarzystwo Ziemi Rudzienickiej 2009 rok;

– „Dzieje Ziemi Rudzienickiej” – Towarzystwo Ziemi Rudzienickiej 2011;

– „Dzieje Powiatu Iława”;

– „Jeziorak Iława 1945-2020”;

oraz monografii Rudzienic (2019 r.) oraz Gminy Iława (2021).

Henryk Plis jest również autorem i wydawcą Rocznika Historycznego Pojezierza Iławskiego (2010-2021). Był także pomysłodawcą i organizatorem Jarmarków Ludowych w Rudzienicach w latach 1978-2008 oraz Biesiad Historycznych w latach 2008-2021. 

BRĄZOWA ODZNAKA dla Marka Borkowskiego „Za zasługi dla sportu”

Podczas uroczystości wyróżniono także MAREK BORKOWSKI, Przewodniczący Rady Powiatu Iławskiego. Otrzymał on Brązową Odznakę
„Za zasługi dla sportu”. Jest to odznaczenie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego, które wręczy wiceprzewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego Mirosław Urbanowski. 

Nagrody w sporcie

 1. Zawodnicy, trener i działacze Stowarzyszenia Sportów Wodnych w Iławie.

Zawodnicy: JULIA AGNIESZCZAK i IGA WIELCZYK, trener: MAREK KARBOWSKI, a także działacz: ADAM LIEDTKE. 

*** JULIA AGNIESZCZAK zdobyła II m-ce w Mistrzostwach Polski do lat 11 w klasie optimist w kategorii dziewcząt, które odbyły się w Złocieńcu oraz  V m-ce w klasyfikacji ogólnej w Mistrzostwach Polski w klasie optimist w kategorii dziewcząt w Giżycku.

IGA WIELCZYK, która zajęła m. in. III m-ce w Mistrzostwach Świata w San Remo Włochy oraz II m-ce U19 i I m-ce U17 w Mistrzostwa Europy Wschodniej, które odbyły się w Giżycku.  Iga jest dziś nieobecna. W jej imieniu nagrodę odbierze mama p. Marzena Wielczyk.

Trener MAREK KARBOWSKI zostaje nagrodzony za wkład w osiągnięcia zdobyte przez swoich wychowanków.

Natomiast ADAM LIEDTKE jako aktywnie działający przewodniczący Stowarzyszenia Sportów Wodnych wykazuje się bardzo dużą inicjatywą i pomysłowością w działaniach na rzecz jego rozwoju. 

2. Zawodnicy, trener z  Klubu Sportowego Piechotka Team w Suszu.

Zawodnicy: DAWID CIEPŁUCHOSKAR CIEPŁUCHBARTOSZ STAŃCZYK oraz trener: JAROSŁAW PIECHOTKA.

 *** DAWID CIEPŁUCH zajął  I m-ce podczas Mistrzostw Polski Kadetów Młodszych w Kickboxingu

w formule kick-light w miejscowości Włoszakowice, a także I m-ce w Mistrzostwach Polski jako kadet młodszy formuła light contact w miejscowości Bałtów.

OSKAR CIEPŁUCH zdobył m. in. II m-ce w Mistrzostwach Europy, które odbyły się w Czarnogórze oraz II m-ce jako kadet starszy w formule point fighting w Mistrzostwach Polski Kadetów
w miejscowości Bałtów.

BARTOSZ STAŃCZYK zajął III m-ce podczas Mistrzostw Europy w Czarnogórze oraz I m-ce
w formule kick-light w Mistrzostwach Polski Kadetów Starszych w Kickboxingu, które odbyły się
w miejscowości Włoszakowice.

Trener JAROSŁAW PIECHOTKA otrzymuje nagrodę za sukcesy swoich podopiecznych. 

3. Zawodniczka Centrum Sportów Walki Champion: LENA KOPISTECKA. 

*** LENA KOPISTECKA zdobyła I m-ce w Mistrzostwach Polski Kadetów Starszych w Kickboxingu formuła kick light , które odbyły się w miejscowości Włoszakowice, a także I m-ce w Mistrzostwach Polski Północnej w Kickboxingu w Kartuzach. 

4. Zawodniczka Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Lubawa: PATRYCJA LIGMAN.

*** PATRYCJA LIGMAN zdobyła m. in. brązowy medal w Mistrzostwach Polski U16 w konkurencji pchnięcie kulą 3 kg w Karpaczu.  

5. Zawodnicy z Zespołu Szkół w Lubawie. Otrzymali je: JULIA KAMIŃSKA i NIKODEM ZAWADZKI


*** JULIA KAMIŃSKA zajęła III m-ce w formule kick-light w kickoboxingu w Mistrzostwach Europy kadetów i juniorów w Czarnogórze oraz II m-ce w formule kick-light podczas Mistrzostw Polski w kickboxingu, które odbyły się w miejscowości Włoszakowice.  

NIKODEM ZAWADZKI trenuje zapasy, zajął m. in. III m-ce w grupie wiekowej kadet w stylu klasycznym podczas Pucharu Polski w Raciborzu oraz V m-ce w grupie wiekowej kadet w stylu klasycznym podczas XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady w Pabianicach. 

6. Za aktywność na arenie powiatowej wyróżniono także Grupę Rajdową LRacing, które reprezentuje motorsport w naszym powiecie. 

Uroczystość uświetnił występ Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury – Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie.