ODKRYWALI HISTORIE ZAPISANE W KAMIENIACH POMAGAJĄC MAŁEJ ALICJI

Opublikowano:

Za nami pierwsza w tym roku edukacyjna wycieczka rowerowa z Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych. W piątek, 15 lipca, na parkingu przy Banku Spółdzielczym w Lubawie stawiło się niemal trzydziestu rowerzystów – miłośników historii naszego regionu i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Wyprawa pod nazwą „Historia zapisana w kamieniu” pozwoliła im poznać m. in. urokliwe zakątki najwyższych wzniesień północno-wschodniej Polski oraz ciekawą historię naszego regionu.

Na trasie o długości ok. 50 km krótkie prelekcje dla uczestników wygłosili: Dariusz Kawka, Mateusz Szauer oraz Marcin Deka. Każdy rowerzysta otrzymał także pamiątkową broszurę z najważniejszymi informacjami oraz mapkę z planem przejazdu.

Choć trasa wycieczki nie była łatwa, malownicze krajobrazy Ziemi Lubawskiej i Wzgórz Dylewskich wynagrodziły wszelkie trudy uczestnikom, którzy z zaciekawieniem przysłuchiwali się przygotowanym prelekcjom. Pierwsze z nich odbyły się w miejscu, gdzie znajdowała się miejscowość Zakurzewo, która przed laty opustoszała i zniknęła z mapy gminy Lubawa. Dziś pozostał tam jedynie przydrożny krzyż oraz fragmenty kamiennych fundamentów. Nieopodal znajdują się pozostałości grodu Sasinów w Zajączkach. 

Stromą drogą okalającą grodzisko rowerzyści udali się w kierunku zabytkowego ewangelickiego cmentarza, na którym wybudowany został kamienny grobowiec rodziny Kramerów, należących do Ostródzkiej loży masońskiej byłych właścicieli majątku w Zajączkach.

Następnie uczestnicy udali się do założonej w 1834 r. przez lubawianina Jahanna Heinricha Kerna Wysokiej Wsi, gdzie przy świetlicy wiejskiej czekał na nich regeneracyjny poczęstunek przygotowany przez  Hotel Spa dr Irena Eris. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta nad brzegiem najwyżej położonego w północno-wschodniej Polsce Jeziora Francuskiego. Fakt utopienia w nim francuskich żołnierzy potwierdza meldunek wojskowy z 1807 roku.

Kulminacyjnym punktem wyprawy była wizyta w Parku Dworskim w Dylewie, gdzie znajdują się pozostałości przepięknego ogrodu zaprojektowanego w II połowie XIX w. przez Johanna Larassa, najsłynniejszego wówczas projektanta ogrodów w Prusach Wschodnich. Jednym z ciekawszych elementów architektonicznych parku jest otoczona kamiennymi zębami tzw. grota miłości, dzieło mediolańskiego rzeźbiarza Adolfo Wildta. Zauroczeni magią tego miejsca rowerzyści udali się następnie przez Klonowo do Glaznot. 

Tu zakończono prelekcje w kamiennym Kręgu Wspólnoty Kultur, utworzonym nieopodal Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w 2015 r. jako miejsce o wymiarze ekumenicznym, jednoczące społeczności zamieszkujące wsie Wzgórz Dylewskich w celu odzyskiwania pamięci historyczno-kulturowej.

Przy okazji wycieczki odbyła się zbiórka charytatywna na leczenie i rehabilitację małej Alicji z Lubawy, która po operacji oczodołu wciąż toczy codzienną walkę o normalne życie. Rowerzyści ponownie pokazali, że mają otwarte serca, gdyż udało się zebrać kwotę 670 zł. Tych, którzy jeszcze chcieliby pomóc zachęcamy do wpłat na konto Fundacji Przyszłość Dla Dzieci z dopiskiem „ALICJA KOŁECKA” lub poprzez stronę internetową fundacji  https://tiny.pl/whlls 

- Wielkie podziękowania należą się wszystkim, którzy swoją bezinteresowną pomocą wsparli naszą inicjatywę: Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie za opiekę medyczną, zarządowi Hotelu Spa dr Irena Eris za ufundowanie i przygotowanie poczęstunku dla uczestników, prelegentom oraz osobom, które podczas wyprawy zagwarantowały wsparcie organizacyjne wycieczki zorganizowanej w ramach zadania publicznego „Cykl wycieczek oraz spotkań związanych z kulturą i historią miasta Lubawa oraz Ziemi Lubawskiej” dofinansowanego przez Powiat Iławski - mówi Mateusz Szauer, jeden z organizatorów wyprawy

Jak dodaje: - Pasja i entuzjazm uczestników jeszcze bardziej mobilizują do działania, zatem wspólnie z Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych już teraz zapraszam na kolejne spotkania, które będziemy organizowali w najbliższych miesiącach.

 LSIS