Powiatowa Akcja: Rozdaliśmy około 700 drzew miododajnych!
Dziś w Lubawie do godz. 14.00

Opublikowano:

Powiatowa Akcja Sadzenia Drzew Miododajnych (Edycja II) co prawda jeszcze trwa (10-11 października), ale już dziś można mówić o dużym zadowoleniu z jej przebiegu. Pierwszego dnia akcji, na parkingu przed Starostwem Powiatowym w Iławie rozdano około 700 drzew miododajnych, co było główna ideą, połączoną oczywiście  z szeroko pojętą edukacją na temat wpływu zadrzewień na środowisko naturalne. Organizatorem akcji jest Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie.

W dniu dzisiejszym przy Zespół Szkół w Lubawie do godziny 14.00. można odbierać drzewa miododajne. Zapraszamy wszystkich


Do dyspozycji odwiedzających były trzy stoiska – jedno przygotowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie, gdzie m.in. wydawane były sadzonki drzew miododajnych,  drugie zorganizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie a trzecie przez Stowarzyszenie Dzika Iława. Mnóstwo ciekawostek na temat przyrody, życia pszczół i ogromnej roli  drzew i łąk kwietnych dla nas wszystkich. Drzewa jako największe rośliny najskuteczniej produkują tlen w atmosferze – 1 hektar lasu liściastego może wyprodukować 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie dla ponad 2500 ludzi!

Na stoiskach można było zapoznać się z ciekawostkami z życia pszczół, a jest to jedna z najbardziej  pożytecznych grup owadów, zarówno dla przyrody jak i dla ludzi. W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych. Wszystkie one żywią się pokarmem kwiatowym, czyli pyłkiem i nektarem. Podczas akcji zachęcano do ochrony pszczół, wskazano kruchość ich życia. Udowodniono, że warto umieścić w swoim ogrodzie domki dla owadów. Wszystko to było i jest cenną lekcją przyrody dla każdego.

Stoiska odwiedzały przedszkola i szkoły, podopieczni instytucji oraz osoby prywatne. 


źródło: powiat-ilawski.pl
Fot. M. Rogatty, SP3 Iława, WOŚIR