SPACER EDUKACYJNY ZAKOŃCZYŁ TEGOROCZNY HISTORYCZNY CYKL W LUBAWIE

Opublikowano:

W piątek, 28 października odbyło się  kolejne spotkanie z historią Ziemi Lubawskiej zorganizowane przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Tym razem był to spacer edukacyjny pn. „LUBAWA DAWNIEJ I DZIŚ”. Na parkingu przy Banku Spółdzielczym zebrała się grupa ponad czterdziestu uczestników chcących poznać kawałek historii swojego miasta.

Każdy z nich na starcie otrzymał przygotowany na tę okazję przewodnik z trasą wycieczki, która przebiegała ulicami: 19 Stycznia (dawniej Lidzbarska), Kupnera, Warszawską, Rynek oraz Grunwaldzką (dawniej Iławska). Prelegentami byli lokalni miłośnicy historii: Teresa Kłosowska, Marcin Deka, Dariusz Kawka oraz Mateusz Szauer.

Podczas wycieczki uczestnicy mogli przenieść się w czasie nawet o ponad 120 lat oglądając kilkadziesiąt historycznych zdjęć przedstawiających wspomniane ulice. Szczególny zachwyt budziły piękne kamienice i klimat starego miasta. Choć pojedyncze budynki przypominają dziś te ze starych pocztówek, większość niestety nie przetrwała znaku czasu i została zniszczona przez wojsko radzieckie w 1945 r.

Na rynku odczytano m. in. treść oryginalnego zaświadczenia wydanego przez ówczesny Zarząd Miasta, potwierdzającego zniszczenie jednej z wielu kamienic oraz bezdomność jej właściciela. Budynek kina mieszczący się u zbiegu ulic Kupnera i Warszawskiej, magistrat przy ul. Warszawskiej nieopodal Rynku, okazałe gmachy Banku Ludowego i Sądu na ul. Grunwaldzkiej (dawniej Iławskiej), to tylko niektóre architektoniczne „perełki”, które gdyby przetrwały do dziś jeszcze bardziej podkreślałyby zabytkowy charakter centrum Lubawy.

W trakcie spaceru uczestnicy mieli również okazję zapalić symboliczne znicze w miejscach pamięci poległych w czasie II Wojny Światowej mieszkańców Lubawy, a na cmentarzu parafialnym w zadumie oddano hołd najbardziej zasłużonym lubawianom. Organizatorzy zapewnili także uczestnikom regeneracyjny poczęstunek w Zajeździe Wichrowe Wzgórze, podczas którego wręczono upominki i podziękowania osobom, które pomagały w realizacji tegorocznego projektu.

To ostatnie w tym roku wydarzenie z. „Cyklu wycieczek oraz spotkań związanych z kulturą i historią miasta Lubawa oraz Ziemi Lubawskiej” realizowanego przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w ramach zadania publicznego i dofinansowanego przez Powiat Iławski. W okresie letnim odbyły się dwie wycieczki rowerowe „Historia zapisana w kamieniu” i „Śladami Teofila Rzepnikowskiego”, które przyciągnęły łącznie niemal osiemdziesięciu uczestników.

Jak podkreśla Mateusz Szauer, jeden z inicjatorów tych wydarzeń: - To już siódmy cykl naszych terenowych lekcji historii. Dziękuję wszystkim, którzy w tym roku wspierali nas organizacyjnie oraz uczestnikom, którzy niezmiennie nie zawodzą i są razem z nami. Tegoroczne spotkania dostarczyły mnóstwo pozytywnej energii do dalszego działania, dlatego już dziś serdecznie zapraszam na kolejne.
  

materiał LSIS