Nastąpiło oficjalne otwarcie internatu Zespołu Szkół w Lubawie, z artystycznym przytupem

Opublikowano:

We wtorek  6 grudnia 2022 r. odbyło się oficjalne otwarcie Internatu Zespołu Szkół w Lubawie. Ważną chwilą uroczystości otwarcia internatu, było symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali wspólnie: dyrektor Zespołu Szkół  w Lubawie – Anna Empel, Starosta Powiatu Iławskiego – Bartosz Bielawski, kierownik Internatu i wicedyrektor ZS w Lubawie – Joanna Wrońska oraz uczeń Adam Stróżyński.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Starosta Powiatu Iławskiego – Bartosz Bielawski, Wicestarosta Powiatu Iławskiego – Marek Polański, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego – Bernadeta Hordejuk, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Iławie –  Renata Motylińska, Skarbnik Powiatu Iławskiego – Beata Szoka, Członkowie Zarządu Powiatu Iławskiego –Grażyna Taborek i Maciej Rygielski, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Iławie –  Mateusz Szauer, Dyrektor Wydziału Budownictwa, Architektury i Inwestycji Benedykt Dutka,  przedstawiciele Rady Rodziców – Katarzyna Raszkowska,  Roman Gancarz i  Piotr Kamiński , a także radni powiatu iławskiego. Gospodarzami wydarzenia byli: dyrektor Zespołu Szkół w Lubawie Anna Empel, kierownik Internatu Joanna Wrońska, wychowawcy internatu oraz uczniowie mieszkający na co dzień w  tej placówce.

Uroczyste otwarcie rozpoczęło się częścią artystyczną, którą poprowadzili wychowankowie internatu – Zuzanna Kamińska oraz Dominik Rosicki.

„Życie w internacie tak naprawdę nie różni się wiele od codziennego życia w domu rodzinnym, gdzie każdy ma swoje prawa, ale i obowiązki. Internat to kontrolowany krok w dorosłość, gdzie samemu trzeba zatroszczyć się o sprawy codzienne: organizację czasu, nauki, sprzątanie oraz panowanie nad codziennymi wydatkami. Dbanie o siebie pod opieką dorosłych, chętnych do udzielenia pomocy i porad, ale nie wyręczających w obowiązkach, daje przedsmak tego, jak wygląda dorosłość.”-  tymi słowami swoje  przemówienie rozpoczęła  uczennica Zuzanna Kamińska. W piosence Sanah na podstawie wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy” wystąpiła uczennica  klasy 3G Oliwia Jurkiewicz. Wyśmienitym kunsztem sztuki cyrkowej popisał się mieszkaniec internatu Janusz Wójtewicz,  a grą na ukulele Remigiusz Niedźwiedziński.

Część artystyczną zakończyła  Oliwia Jurkiewicz dedykowaną  wszystkim sponsorom piosenką „People Help  the People”. Następnie głos zabrała dyrektor ZS w Lubawie Anna Empel oraz przybyli goście. W swoich przemówieniach wszyscy podkreślali, że zrealizowana inwestycja jest i będzie inwestycją dla ludzi, a zrealizowane  działania przełożyły się na poprawę  warunków życia wychowanków i pracy wychowawców Internatu. Wszyscy, którzy przyczynili się do tego przedsięwzięcia, odebrali z rąk dyrektor Anny Empel,  przygotowane podziękowania.

Po tej ceremonii wszyscy zgromadzeni udali się do wnętrza budynku, gdzie wspólnie obejrzeli  humorystyczny  film z życia internatu pt. ”Pół żartem, pół serio” , w którym główne role zagrali jego mieszkańcy. Ostatnim punktem uroczystości był poczęstunek, na którym królował tort przygotowany przez Helenę Wyżlic i jej uczennice. Dopełnieniem uroczystości  było zwiedzenie budynku internatu i nowych sal lekcyjnych. Chętne osoby mogły wpisać się do Księgi Gości  oraz zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi wystawami dotyczącymi historii internatu, w tym prezentacji multimedialnej ze zdjęciami z życia internatu na przestrzeni dziesiątek lat.

Źródło: Zespół Szkół w Lubawie