ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA W SP SAMPŁAWA

Opublikowano:

21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.

Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku jest organizowane pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społecznej na osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Symbolem osób z Zespołem Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa.
W szkole podstawowej w Sampławie tego dnia odbyło się spotkanie z Ksawerym Markowskim oraz jego mamą, panią Małgorzatą Markowską. Uczniowie na początku wysłuchali piosenki zaśpiewanej przez Maję Kruszewską „Żyj kolorowo”, następnie obejrzeli prezentacje „Jak rozmawiać z dziećmi na temat osób z Zespołem Downa”.

Pani Małgosia opowiedziała dzieciom historię Ksawerego, który jest dzieckiem z Zespołem Downa, przedstawiła również jak wygląda dzień Ksawerego, jego rehabilitacja, co lubi robić, jak się bawi. Ksawery w tym czasie śpiewał, przesyłał buziaki, bawił się w basenie z kulkami.

Pani Małgosia odpowiadała także na pytania zadawane przez uczniów. Na koniec podziękowała za zaproszenie, ale również za zbiórkę nakrętek, organizowaną w szkole. Ksawery z okazji swojego święta otrzymał mały upominek.
Podsumowaniem Dnia Osób z Zespołem Downa było wspólne zdjęcie uczniów i nauczycieli w kolorowych skarpetkach. 

materiał SP w Sampławie