Komendant Komisariatu Policji w Lubawie rozmawiał z seniorami o oszustwach i bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Opublikowano:

Policjanci nadal ostrzegają przed oszustwami metodą na tzw. „na wnuczka” czy „policjanta” oraz „pracownika banku” prowadząc kampanię informacyjną pt. „Fałszywy telefon – Zagrożone oszczędności!”. Funkcjonariusze tym razem spotkali się z członkami Koła Gospodyń Wiejskich „Byszwałdzianki”.

Policjanci z powiatu iławskiego prowadzą spotkania w ramach kampanii informacyjnej pt. „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”. Głównym celem projektu jest upowszechnienie wiedzy wśród społeczeństwa na temat specyfiki zorganizowanych oszustw metodą na tzw. „wnuczka” pod różną legendą (min. na policjanta, urzędnika). W Sali wiejskiej odbyło się spotkanie członków  Koła Gospodyń Wiejskich „Byszwałdzianki” z Komendantem Komisariatu Policji w Lubawie podkom. Romanem Gancarzem. 

Policjant omówił  przypadki oszustw wśród osób starszych. Dodał, że osoby te często zamieszkują samotnie, nie mają częstego kontaktu ze swoimi bliskimi, nie mają więc bezpośredniej możliwości zweryfikowania informacji otrzymanych przez telefon. Seniorzy przez to, że kierują się ufnością wobec innych, wrażliwością i empatią, często chcąc pomóc swoim najbliższym, a także fałszywym „policjantom, prokuratorom czy pracownikom banku” padają ofiarą przestępców. Pod wpływem dużych emocji i stresu podejmują pochopne decyzje, tracąc przy tym oszczędności całego życia.

Dlatego policjant  apelował o szczególną ostrożność. Dodał, żeby nie informować nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacać z banku wszystkich oszczędności. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Podczas spotkania komendant poruszył również temat  dotyczący ruchu drogowego. Omówił dlaczego funkcjonariusze na pieszego mówią niechroniony uczestnik ruchu drogowego oraz jak ważny jest stan naszego zdrowia kiedy jesteśmy kierowcami.  Poinformował wszystkich uczestników spotkania jak ważne jest umieszczanie  elementów odblaskowych na ubraniach, butach, torebce czy plecaku.

Uświadomił wszystkim jak ważne są działania dla wspólnego bezpieczeństwa przybliżając seniorom idee Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się z komendantem  swoimi doświadczeniami życiowymi opowiadając o niejednokrotnie przykrych dla nich sytuacjach. Zgodnie oświadczyli, że takie spotkanie było bardzo potrzebne,  aby wyciągnąć  konstruktywne  wnioski na przyszłość, nie dać się sprowokować oszustom i być świadomym uczestnikiem ruchu drogowego

źródło KPP Iława