Kierowali pojazdami będąc pod wpływem alkoholu także w Lubawie. Zostali zatrzymani

Opublikowano:

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. To hasło powinno przyświecać każdemu z nas, dlatego kiedy świadek wyczuł od kierującego samochodem ciężarowym alkohol o wszystkim poinformował policjantów. To jeden z nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymanych podczas minionej doby.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa - to hasło, które powinni znać wszyscy, nie tylko uczestnicy ruchu drogowego. Dzięki informacji od świadka policjanci w środę  (18.05.2023 r.) kilka minut po godzinie 13:00 zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Zgłaszająca oświadczyła, że do jednej z firm przyjechał kierowca samochodem ciężarowym z naczepą i może być pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. W trakcie czynności potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że 58 – latek kierował samochodem ciężarowym mając 2,7 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi Skierniewic. Mężczyzna ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania w najbliższym czasie będzie tłumaczył się przed sądem.

Natomiast w Lubawie podczas patrolu miasta i gminy funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Funkcjonariusze wylegitymowali go, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 33 – latek kierował jednośladem mając 0,6 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za popełnione wykrocznie został ukarany mandatem.

Tymczasem funkcjonariusze z Lubawy jadąc na jedną z interwencji zauważyli kierującego rowerem. Mężczyzna miał problem z utrzymaniem prostego tory jazdy. Po chwili policjanci ustalili przyczynę takiego zachowania. Badanie alkomatem wskazał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna również za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Przypominamy!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.