Posiedzenie Komisji Rady Gminy z udziałem Posła

Opublikowano:

W poniedziałek, 25 marca w sali sesyjnej Urzędu Gminy Lubawa odbyło się kolejne spotkanie poświęcone budowie chodników wraz z oświetleniem ulicznym w pasie drogowym drogi krajowej nr 15, w miejscach szczególnie zagrożonych  tj. Łążku, Sampławie, Byszwałdzie i Rożentalu w ramach  trwającej od wielu lat walki o poprawę  bezpieczeństwa użytkowników tej drogi, w szczególności pieszych.  Olbrzymie zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców w/w miejscowości oraz brak realnych terminów na poprawę  sytuacji  powoduje narastanie niezadowolenia.

Do udziału w dyskusji ponownie zaproszono posłów i senatorów z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Spośród 10 zaproszonych parlamentarzystów na spotkaniu pojawił się tylko poseł Zbigniew Babalski.

W spotkaniu  uczestniczył także zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, Roman Grzelka, przedstawiciele rad sołeckich Sampławy, Łążka, Byszwałdu i Rożentala oraz zainteresowani mieszkańcy.

Na początku spotkania głos zabrał wójt gminy Lubawa Tomasz Ewertowski, który zaznaczył, że droga nr 15  przebiega przez gminę Lubawa na odcinku ok. 20 km, natomiast budowa niespełna 3 km chodników rozwiązała by istniejący problem poprawy bezpieczeństwa. Przypomniał również, że według obowiązującego prawa Gmina nie może dotować inwestycji należących do zadań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dyrektor Roman Grzelka powiedział, że od ostatniego spotkania sytuacja nie uległa zmianie. Zapewnił, jednak, że jak co roku zostanie złożony projekt na realizację budowy chodników w miejscowości Sampława z nadzieją, że te środki w końcu uda się uzyskać.

Głos zabrał także poseł na Sejm Zbigniew Babalski, który wyjaśnił zebranym, że od dłuższego czasu zajmuje się problemem drogi nr 15 w kontekście jej przebiegu przez  gminę Lubawa.

- Proszę Państwa – mówił - niemoc nie wynika z niechęci. Już w ubiegłym roku głosowaliśmy nad wnioskiem z poprawkami do budżetu, w którym znalazła się Lubawa. Pod wnioskiem podpisali się nawet posłowie spoza naszego województwa.

Podczas dyskusji mieszkańcy zasygnalizowali także, że policja zatrzymuje do kontroli osoby idące z konieczności prawym, nie zasypanym  poboczem, szczególnie na odcinku z Sampławy w stronę Nowego Miasta, co budzi dodatkowe rozgoryczenie  i że warto na takie rozmowy także zaprosić komendanta. 

Uczestnicy spotkania zdecydowali, że kolejne rozmowy z udziałem zaproszonych gości powinny odbyć się w terenie, na jednym z niebezpiecznych odcinków -  może to przyniesie szybszy skutek i pieniądze na budowę chodników i oświetlenia w końcu się znajdą.

W związku z wypowiedzią posła Zbigniewa Babalskiego, sprawdziliśmy sprawozdanie z głosowania nad tą poprawką i z ubolewaniem stwierdzamy, że posłowie z naszego regionu, którzy przed wyborami bardzo aktywnie zabiegają o poparcie na naszym terenie tj. poseł Stanisław Żelichowski  oraz poseł Adam Żyliński  głosowali przeciwko tej poprawce.

Głosowanie odbyło się podczas 30 posiedzenia Sejmu w dniu 12.12.2012 roku, poprawka nr 71, głosowanie 74. 
Zobacz wyniki głosowania: 
glos_30_74.pdf 

(mz, elubawa)Komentarze

Rolnik

A co wy wymagacie od PSL-u, przecież to zawodowi kłamcy i łgarze. Rolnicy pamiętają, kto rozwalił ich ziemniaczankę w Iławie.

(2015-09-05 20:28:05)
AntyPSL

Żelichowski bezczelnie obwieszcza dziś w Głosie: Nigdy Was nie zawiodę!
A jak pan głosował w sprawie inwestycji na naszym terenie? Myśli pan że tu mieszkają idioci i mają amnezję? Wystarczy poczytać powyżej

(2015-09-04 22:33:23)
:*
A pomyślał ktoś o chodzniku w Tuszewie? Jak dzieci tam wracają ze szkoły?NO tak, ale to nie ulubieńcy Pana WÓJTA
(2013-03-31 19:53:00)
Obsertwator
Kuraś jak wy dobrze by kombinowali to by ten przystanerk do wsi zacholowali a tam chodników jak wieś długa i szeroka.Wybory tuż a Wójt na obietnice skory.
(2013-03-31 12:39:03)
Fi
do ''Kurasia''a obchodzi cię to że tylko w wasze strony wójt inwestuje a inne wioski np Tuszewo ma w dupie.Gdzie jest sprawiedliwość?I ty masz czelność wyzywać ludzi od idiotów?Myślę, że sam nim jesteś
(2013-03-29 16:32:05)
Obserwator
Michał WÓJTOWI trza chodnik położć pod dom progu
(2013-03-29 15:12:56)
Kuraś
A na przystanek PKS w Rożentalu jak mamy dojść idioto?
(2013-03-29 13:43:22)
Mieszkaniec
Dziekuje panom poslom
(2013-03-29 11:51:34)
Michał
Chodniki w Rożentalu?? Przy drodze nr 15? A gdzie tam jest taka potrzeba?? Byszwałd tak samo. Nudzi Wam się czy wyborców wójt szuka na 2014 rok?
(2013-03-29 10:54:24)